Захворіло у світі
40,818,555
Померло у світі
1,125,388
Вилікувалось у світі
27,929,230
Захворіло в Україні
315,826
Померло в Україні
5,927
Вилікувалось в Україні
132,219
Польща хоче арештувати російських диспетчерів, що чергували в день Смоленської катастрофи

Польща хоче арештувати російських диспетчерів, що чергували в день Смоленської катастрофи

Росія відмовилася коли-небудь видати Польщі диспетчерів

Польща хоче арештувати російських диспетчерів, що чергували в день Смоленської катастрофи
фото прес-служба СК РФ

Через десять років після авіакатастрофи під Смоленськом, в результаті якої загинув екс-президент Польщі Лех Качинський і ще 95 осіб, польська прокуратура звернулася до суду з клопотанням про арешт російських диспетчерів, які працювали в аеропорту в день катастрофи літака, передає Deutsche Welle.

«Слідча група №1 при крайовій прокуратурі звернулася до районного суду Варшава-Мокотов з клопотанням про тимчасовий арешт трьох диспетчерів, які несли службу в аеропорту Смоленськ-Північний у 2010 році», – повідомила увечері 16 вересня «Польському радіо» прес-секретар польської крайової прокуратури Ева Бялик. Вона уточнила, що диспетчерам пред'явлено звинувачення в умисному доведенні до авіакатастрофи, яка потягнула за собою смерть великої кількості людей.

Слідчі встановили, що система радіолокаційної посадки, що використовувалася на смоленському диспетчерському пункті, вийшла з ладу. Через те, що літак зник з моніторів диспетчерів, велика частина інформації, яку вони передавали пілотам про місцезнаходження літака, не відповідала дійсності. Не знаючи фактичного місцезнаходження літака, диспетчери давали пілотам команди про зниження і захід на посадку, підкреслили в крайовій прокуратурі.

Як зазначає «Польське радіо», звернення прокуратури до суду – перший крок до оголошення підозрюваних в міжнародний розшук, що в подальшому дозволить вимагати їх видачі польській владі.

Однак Офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова назвала дії Варшави цькуванням, повідомляє «Інтерфакс».

«Ми закликаємо партнерів припинити цю виставу, припинити цькування російських диспетчерів, всі спроби Варшави домогтися їх видачі марні. Згідно з нашою Конституцією Росія не має права нікому і ні за яких обставин видавати своїх громадян», – сказала Захарова на брифінгу.

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков до цього заявив, що в Москві негативно ставляться до наміру польської прокуратури добитися тимчасового арешту трьох диспетчерів, які чергували в аеропорту Смоленська в день катастрофи.

У 2011 році Міждержавний авіаційний комітет опублікував доповідь, з якої випливає, що лайнер розбився через помилку пілотів, які не зуміли прийняти вірних рішень в умовах поганої видимості. Польська комісія на чолі з тодішнім міністром внутрішніх справ Єжи Міллером дійшла схожих висновків.

Новий уряд Польщі визнав висновки непереконливими. Варшава відновила розслідування в 2016 році. Його учасники зробили висновок, що літак був зруйнований ще в небі, в результаті вибуху на борту. На даний момент розслідування катастрофи вважається незавершеним через те, що російська сторона утримує частину уламків літака, «чорні ящики» з записами та інші докази.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті