Україна запросила МАГАТЕ перевірити шахту на Донбасі, в якій підірвали атомну бомбу

Україна запросила МАГАТЕ перевірити шахту на Донбасі, в якій підірвали атомну бомбу

Питання лише в тому, чи пропустять сепаратисти експертів на окуповану територію

Україна запросила МАГАТЕ перевірити шахту на Донбасі, в якій підірвали атомну бомбу
фото pixabay.com

Українська влада просить МАГАТЕ направити експертів на Донбас для з'ясування ситуації навколо шахти «Юнком», де за радянських часів були проведено підземний ядерний вибух, передає Інтерфакс.

Як повідомив віце-прем'єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков, на початку жовтня він в режимі відеоконференції зустрівся з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі й озвучив запит України про вимогу провести експертизу і відправити моніторингову місію групи експертів від МАГАТЕ на Донбас.

«Звичайно, на сьогодні питання, чи пропустять російські проксі експертну групу на ці території, залишається поки питанням», – сказав у зв'язку з цим український віце-прем'єр на Спеціальному київському безпековому форумі в п'ятницю.

Резніков нагадав, що в 1979 році на території шахти «Юнком», яка зараз знаходиться на окупованих проросійськими силами територіях Донбасу, «радянська влада здійснила ядерний вибух: 0,3 кілотонни в тротиловому еквіваленті», а «після вибуху радіоактивну капсулу залишили в сухому стані і відкачували з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню і в грунтові води».

«За нашою інформацією, два роки тому окупаційні адміністрації припинили відкачку води з цієї шахти, і на даний момент радіоактивна вода вже надходить в горизонти питної води», – сказав Рєзніков.

Також, за його словами, припинено відкачування води з кількох десятків інших закритих шахт, а на об'єктах, які ще працюють, порушуються екологічні норми.

«Ще кілька місяців, і ми можемо мати екологічну катастрофу на окупованих територіях Донбасу, і в тому числі в південних районах Ростовської області», – попередив віце-прем'єр України.

У квітні 2018 року деякі українські ЗМІ повідомили про появу в місті Єнакієве чуток про заплановане затоплення шахти «Юнком», в якій ще за часів Радянського Союзу (в 1979 році ) був проведений підземний ядерний вибух (атомно-вибуховий експеримент «Кліваж»).

У 2002 році ця шахта була закрита як безперспективна. Екологи висловлювали стурбованість небезпекою її затоплення. Це, як стверджується, загрожує тим, що радіоактивні відходи, які знаходяться на глибині близько 1 км, вийдуть на поверхню разом із підземними водами і забруднять навколишню територію, зокрема, стік річки Сіверський Донець, a також річки Дон і Азовське море.

У Донбасі є 35 недіючих шахт, яким загрожує підтоплення в разі відключення відкачування води. За даними міжнародних організацій, на Донбасі є чотири шахти, де зберігаються радіоактивні відходи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті