Трейдери вперше в історії розпочали реекспорт газу з України – ОГТСУ
Раніше були лише транзит та імпорт

Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) у жовтні вперше здійснив реекспорт газу обсягом 15 млн куб. м до країн ЄС на замовлення його власників. Про це повідомив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон на своїй сторінці у фейсбуці.
«Ще одна значима віха для ринку газу – розпочався реекспорт газу, який було раніше завезено в Україну з ЄС. Раніше були лише транзит та імпорт», – прокоментував цю подію Макогон.
«Наші прогнози таки реалізувалися – Україна розпочала повноцінний реекспорт газу до ЄС», – заявив також голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
Також повідомляється, що за десять місяців 2020 року підприємство транспортувало з країн ЄС в Україну в режимі shorthaul (транспортування на короткі відстані) 6,1 млрд куб. м газу, і майже весь цей обсяг наразі зберігається в підземних сховищах газу. За словами Макогона, ОГТСУ вже заробив близько 500 млн грн доходу від надання послуги shorthaul, яка стала абсолютно новим джерелом доходу для компанії.
«Коли ми у 2016-2017 роках ще в «Укртрансгазі» проєктували нові продукти «митний склад» і shorthaul, то не сподівалися, що вони так швидко здобудуть популярність у трейдерів», – зазначив голова компанії.
Коболєв додав, завдяки привабливим умовам зберігання газу українські ПСГ, оператором яких є «дочка» «Нафтогазу» «Укртрансгаз», заповнені на 90% – рекордний показник за останні десять років: із 28,3 млрд куб. м газу в них нині іноземним трейдерам належить 10 млрд куб. м.

ОГТСУ в пресрелізі уточнило, що за десять місяців 2020 року обсяг транспортування газу на вході в Україну в режимі shorthaul зі Словаччини становив – 4,1 млрд куб. м, з Угорщини – 1,5 млрд куб. м, з Польщі – 0,5 млрд куб. м.
У жовтні обсяги транспортування на вхід скоротилися до 16,6 млн куб. м (усі – з Польщі) з 1,17 млрд куб. м у вересні та 2,01 млрд куб. м у серпні.
Загалом з моменту запуску послуги сервісом shorthaul скористалися 24 замовники-нерезиденти й 5 українських компаній.
Оператор зазначив, що практично всі обсяги за shorthaul були трейдери направили до підземних сховищ газу на зберігання в режимі «митний склад», а загалом від початку року ОГТСУ на замовлення клієнтів направив оператору ПСГ «Укртрансгазу» для збереження на «митному складі» 10,1 млрд куб. газу.
Згідно з релізом, вихід газу з України в режимі shorthaul за цей час становив 17,1 млн куб. м: до Словаччини – 2 000 куб. м, Угорщини – 13,7 млн куб. м, Польщі – 3,4 млн куб. м.
Послуга shorthaul, яку запровадив Оператор ГТС України з 1 січня 2020 року, дає змогу клієнтам компанії замовляти транзит газу через Україну до Польщі, Угорщини, Словаччини та Румунії за спеціальним вигідним тарифом. А в комплексі з послугою «митний склад» від «Укртрансгаз» трейдерам, на думку ОГТСУ, пропонуються зручні та привабливі умови зберігання газу в українських ПСГ.
Як повідомлялося раніше, ОГТСУ відсудив у облгазів 238 млн гривень боргів
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].