Посли 11 держав звернулися до Шмигаля з проханням, щоб Україна погасила борги за «зелену» енергетику
Виплати мали відбутися шляхом випуску ОВДП на 19,6 млрд грн й збільшення дефіциту держбюджету до 318 млрд грн

Посли 11 країн (Бельгії, Канади, Данії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Південної Кореї, Швеції, Туреччини, Великої Британії), чий бізнес інвестував в український сектор відновлюваної енергетики близько 2 млрд євро, у спільному листі закликали прем'єр-міністра Дениса Шмигаля забезпечити повне погашення боргів перед ними по «зеленому» тарифу, зокрема шляхом прямих виплат з бюджету і випуску ОВДП, пише «Інтерфакс-Україна».
«Ми очікуємо, що Україна виконає свої зобов'язання щодо відновлення сприятливих і стійких умов для інвесторів у сектор поновлюваних джерел. Це послужить зміцненню довіри інвесторів до України», – йдеться в документі, який був спрямований у т.ч. главі Верховної Ради Дмитру Разумкова, главі Офісу президента Андрію Єрмаку, міністру фінансів Сергію Марченку та голові Міністерства енергетики Ользі Буславець.
Посли висловили стурбованість тим, що ДП «Гарантований покупець» досі не виконує своїх зобов'язань відновити повні й своєчасні платежі виробникам електроенергії з ВДЕ і почати погашення накопиченого їм боргу до кінця 2020 року.
Автори листа звертають увагу, що така ситуація є порушенням меморандуму, який був укладений 10 червня між інвесторами та урядом і який став основою закону №810-IX про умови підтримки відновлюваної енергетики.
«Очікувалося, що закон №810 відновить платіжну дисципліну з боку «Гарантованого покупця», зокрема шляхом розблокування додаткових джерел фінансування ДП, таких як 20% співфінансування платежів по «зеленому» тарифу з державного бюджету і випуск держоблігацій для погашення накопиченого боргу ДП», – зазначається в листі.
При цьому посли вказують на те, що відповідно до закону №810 «зелені» тарифи скорочені з 1 серпня 2020 року.
Посли висловили думку, що «якщо інвестори не можуть покластися на законодавчу базу України й рішучість уряду виконувати свої зобов`язання», Україні буде важко досягти цілей з розвитку ВДЕ, визначених її Енергетичною стратегією і міжнародними зобов`язаннями в рамках Паризької кліматичної угоди.
«Для того, щоб залучити нових інвесторів і утримати наявних, Україні потрібен стабільний і прогнозований діловий клімат, який формував би довіру до неї як країні, привабливою для інвестицій. Рівень виконання зобов`язання згідно із законом №810 буде помічений інвесторами далеко за межами сектора ВДЕ», – підкреслюють посли іноземних держав.
Як повідомлялося, раніше Американська торгова палата в Україні закликала уряд і парламент прискорити прийняття законопроєкту №4151 про випуск облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) для погашення частини накопиченої заборгованості й забезпечення поточних платежів виробників «зеленої» електроенергії.
Згідно із законопроєктом №4151, пропонується випустити облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі цього року частини боргу й інших розрахунків з виробниками електроенергії з поновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Для цього передбачається збільшення граничного розміру дефіциту держбюджету-2020 з 298,4 млрд грн до 318 млрд грн.
Однак Мінфін відмовився закладати в держбюджет витрати для погашення боргів за «зеленим» тарифом.
На 11 листопада, рівень розрахунків «ГарПока» перед виробниками е/е з ВДЕ досяг 40,6%. У січні-лютому і серпні підприємство повністю розрахувалося за вироблену ВДЕ електроенергію, в березні цей показник становив 47%, квітні-травні – 5%, червні – 4%, липні – 3,5%, жовтні – 5,2%. 16 листопада ДП повідомило також про повні розрахунки за вересень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].