WSJ з’ясувала причину, чому влада Китаю заблокувала ІРО техногіганта Ant Group

WSJ з’ясувала причину, чому влада Китаю заблокувала ІРО техногіганта Ant Group

Сі Цзіньпіну не сподобалися бенефіціари ІРО

WSJ з’ясувала причину, чому влада Китаю заблокувала ІРО техногіганта Ant Group
фото Shutterstock

Головною причиною раптового і несподіваного блокування виходу компанії Ant Group на біржу стало побоювання уряду Китаю, що в результаті ІРО розбагатіють недружні до влади особи. Серед ймовірних бенефіціарів IPO фінтех-компанії Джека Ма виявилися впливові гравці, що протистоять голові КНР Сі Цзіньпіну, повідомляє The Wall Street Journal, на яку посилається The Bell.

За кілька тижнів до призначеного IPO китайський уряд запустив розслідування, яке показало, що проспект Ant приховує складну схему володіння компанією, розповіли WSJ високопоставлені чиновники, знайомі з ходом розслідування.

З'ясувалося, що за непрозорими інвестиційними механізмами стояли впливові гравці, пов'язані з політичними кланами, які є проблемою для голови КНР Сі Цзіньпіна і його найближчого оточення.

Якби IPO з оцінкою $300 млрд відбулося, внутрішні противники голови КНР – так звані «кронпринци», або діти еліти, отримали б мільярди доларів. Сі Цзіньпін, відомий показовою боротьбою з корупцією і більш ніж різким ставленням до розкішного способу життя дітей «старої» еліти, вважав це неприйнятним і політично, й ідеологічно, пише WSJ.

Одним з «проблемних» бенефіціарів виявився Цзян Чжічен, онук екс-лідера КНР Цзян Цземіня і співзасновник приватної інвестиційної компанії Boyu Capital. У 2012 році Цзян Чжічен домовився про купівлю половини частки Yahoo в Alibaba – в той період інтернет-гігант якраз вів експансію. Консорціум інвесторів з Boyu Capital, China Investment, China Development Bank і Citic Group надав деяку частку від $7,1 млрд, отримавши натомість 5% Alibaba.

Серед інших інвесторів, що викликали невдоволення влади, WSJ назвала компанію Beijing Zhaode Investment Group, контрольовану Лі Ботаном – зятем колишнього члена постійного комітету політбюро комуністичної партії КНР Цзя Цинліна, а також девелопера Ван Сяосіна, що вклав кошти в Ant Group через фонд прямих інвестицій, створений китайським банком CICC.

Ant Group наполягає, що її офіційне розкриття бенефіціарів було повним.

Нагадаємо, за два дні до очікуваного IPO китайської Ant Group, яке мало встановити новий світовий рекорд, китайська влада зірвала угоду. ЗМІ пояснили це війною власника компанії Джека Ма з китайським фінансовим регулятором і з соратником Сі Цзіньпіна віце-прем'єром Держради КНР Лю Хе. Скасування IPO вже обійшлася Ма в $2,6 млрд, на які зменшилися його статки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті