Бразильський штам коронавірусу здатен обходити вироблений імунітет – дослідження
Штам P.1 в 1,4-2,2 рази більш заразний, ніж інші варіанти коронавірусу

Штам коронавирусу P.1, вперше виявлений у Бразилії, здатний долати імунітет, вироблений у людей, що перехворіли на COVID-19, повідомила Financial Times з посиланням на спільне дослідження, проведене університетами Оксфорда, Сан-Паулу та Імперського коледжу Лондона. Про це пише Forbes.
З нього випливає, що зі 100 осіб, які перехворіли на коронавірус у першу хвилю пандемії, від 25 до 61 можуть повторно заразитися штамом P.1. Автори дослідження також відзначили, що штам P.1 в 1,4-2,2 рази більш заразний, ніж інші варіанти коронавірусу.
Дослідження проводилося в бразильському місті Манаус, де вперше було виявлено новий штам P.1. Манаус сильно постраждав ще в першу хвилю пандемії: до жовтня коронавірусом перехворіли приблизно три чверті жителів міста, населення якого становить 2 млн чоловік. Але набутий колективний імунітет не привів до очікуваного уповільнення поширення вірусу. Наприкінці 2020 і початку 2021 року Манаус зіткнувся з новим сплеском захворюваності.
Штам P.1 виявили в Манаусі 6 листопада. На початок січня на цей штам припадало 87% виявлених нових випадків захворювання, підрахували дослідники. Крім того, після появи нового штаму ймовірність смерті від вірусу в Манаусі виявилася на 10-80% вищою, ніж раніше.
Вчені відзначають, що ослаблення природного імунітету навряд чи може пояснити спостережувану динаміку в Манаусі. Вони також закликали терміново провести дослідження для оцінки реальної ефективності вакцин проти штаму P.1.
У своїх експериментах дослідники вивчили антитіла восьми осіб, які отримали китайську вакцину CoronaVac. Вони виявили, що створені вакциною антитіла виявилися менш ефективними проти штаму P.1, ніж у випадку з іншими варіантами коронавірусу. Ці результати, отримані на клітинах в пробірках, не обов'язково означають, що вакцини виявляться менш ефективними в захисті реальних людей від P.1, повідомив один з авторів дослідження, доцент Оксфордського університету Нуно Фаріа.
Дослідження показало, що штам P.1 має понад 17 мутацій, які змінюють його генетичну послідовність порівняно з вірусом, спочатку ідентифікованим в Ухані. У тому числі ці мутації включають три зміни в спайковому білку, який вірус використовує для проникнення в клітини людини.
«Саме мутації навколо шипа дозволяють припустити, що вакцини будуть менш ефективними», – розповіла Financial Times директор з прикладних і клінічних досліджень Oxford Nanopore Лейла Лухеші.
Зараз новий штам Р.1, крім Бразилії, виявлений ще в 24 країнах, в тому числі в Бельгії, Швеції, Великобританії та США.
Нагадаємо, у ВООЗ повідомили, коли очікувати закінчення пандемії коронавірусу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].