На німецько-українському форумі обговорили цифровізацію, але не зачепили проблемні питання
«Північний потік 2» і війна на Донбасі залишилися за кадром

4-й Німецько-український економічний форум відбувся в п'ятницю, 19 березня, в змішаній формі. Конференція проходила в Берліні у Будинку німецької економіки. Канцлер ФРН Ангела Меркель, як і більшість учасників, взяла в ньому участь по відеозв'язку. Україну серед інших представляли прем'єр-міністр Денис Шмигаль і його заступник, віце-прем'єр Ольга Стефанишина, пише Deutsche Welle.
Президент Володимир Зеленський надіслав відеозвернення, у якому подякував Німеччину за підтримку.
За даними Східного комітету німецької економіки, з 2015 по 2019 рік товарообіг між країнами майже подвоївся з 4,6 до 7,7 млрд євро, причому за рахунок збільшення частки українського експорту. Однак в 2020 році через пандемію цей показник скоротився до 7,1 млрд.
Канцлер Меркель в свою чергу повторила позицію Берліна і Євросоюзу про підтримку територіальної цілісності України і засудження анексії Криму Росією.
Під час панельної дискусії, присвяченої промисловому розвитку і цифровізації, віце-прем'єр Стефанишина сформулювала основну мету Києва у відносинах з Німеччиною:
«Для нас головне – доступ до ринку ЄС».
Після підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом Україна отримала такий доступ, але він обмежений, в тому числі квотами. Стефанишина сказала, що в зв'язку з цим їй сподобалися слова Меркель про те, що курс Києва на реформи наближає Україну до ЄС і «поетапно веде до взаємного відкриття ринків».
Судячи з виступів на форумі, в стосунках з Берліном Київ, крім іншого, робить ставку на цифровизацию і сектор інформаційних технологій (IT), які можуть стати значущою галуззю економіки після традиційно сильного сільського господарства.
В імідж-фільмі, показаному учасникам, Україна представила себе як «Кремнієва долина в Європі». У сфері IT вже зайнято понад 200 000 українців, і уряд прагне збільшити її частку в ВВП країни майже втричі – до 10%, заявив під час включення з Києва Михайло Федоров, віце-прем'єр і міністр цифровий трансформації України.
Канцлер Меркель згадала конкретні міста, де цей сектор розвивається особливо швидко, – Київ, Харків і Львів. За її словами, Німеччина проявляє до українського сектору IT «все більший інтерес».
Одне з небагатьох критичних висловлювань німецьких учасників форуму було пов'язано з дуже високими процентними ставками по кредитах в українських банках, на це вказав представник концерну Siemens Віллі Майкснер. Також критикували іноді непослідовні рішення уряду в Києві.
У відповідь в.о. міністра енергетики України Юрій Вітренко сказав, що висока вартість капіталу пов'язана з ризиками, в тому числі – «ризик війни з Росією». Це був один із небагатьох моментів, коли на форумі в Берліні згадали про війну на Донбасі.
Тема будівництва газопроводу «Північний потік 2» фактично залишилася за кадром. Виступаючи на форумі, ні прем'єр Шмигаль, ні президент Зеленський, ні інші представники України не згадували про це німецько-російський проект, який давно критикує Київ.
Канцлер ФРН Меркель згадала про особливе становище України як країни-транзитера російського газу в Європу і згадала про продовження відповідної угоди в кінці 2019 року. Також глава німецького уряду нагадала про створення в 2020 році енергетичної співпраці між Києвом і Берліном з метою модернізації українського енергетичного сектору.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].