Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Вчені знайшли причину повільного і складного одужання після COVID-19

Вчені знайшли причину повільного і складного одужання після COVID-19

Однак вони винайшли препарат, що пригнічує специфічну реакцію організму

Вчені знайшли причину повільного і складного одужання після COVID-19
фото Purdue University photo Rebecca McElhoe

Вчені з'ясували причину повільного і складного одужання після важкого перебігу коронавірусу. Виявилося, SARS-CoV-2 запускає в клітинах легенів активацію системи комплементу – протипатогенного захисту, регульованого печінкою. Причому направляє її проти власних клітин організму. Вчені вже протестували препарат, що пригнічує цю специфічну реакцію і добилися багатообіцяючих результатів. Нову стратегію лікування вони мають намір перевірити в клінічних випробуваннях, пише HighTech Plus з посиланням на дослідження.

Міжнародна команда дослідників виявила, що SARS-CoV-2 запускає в клітинах легенів активацію системи комплементу. Вчені зʼясували, що система комплементу – сукупність певних білків, що виробляються печінкою для боротьби з патогенами, що передаються через кров – може працювати і всередині клітин, а не тільки в кровотоці.

Нові експерименти зі зразками клітин легенів здивували вчених. Виявилося, що система комплементу запускається в альвеолах – невеликих структурах легень, через які здійснюється газообмін.

«Ми спостерігали, що SARS-CoV-2 викликає в них безпрецедентну експресію активованої системи комплементу. Це виявилося зовсім несподіваним, оскільки ми не думали про активацію цієї системи всередині клітин легенів», – прокоментувала результати співавтор роботи Маджид Каземян.

Вважається, що система комплементу, яка походить з печінки і кровотоку, захищає господаря від інфекцій, викликаних бактеріями, вірусами і грибами. В умовах присутності SARS-CoV-2 вона обертається проти нього і сприяє запаленню тканин, показали експерименти.

Відкриття означає, що активація системи комплементу відбувається всередині епітеліальних клітин легенів, тобто локально. Це розуміння пояснює причину відсутності ефективності лікування, яке націлене на систему комплементу поза клітинами і в кровотоці. Тепер вчені мають намір протестувати нові стратегії терапії – внутрішньоклітинно.

Тим часом тестування противірусного препарату ремдесивіру в поєднанні з руксолітінібом, спрямованим на інгібування системи комплементу вже показало ефективність. Дану комбіновану терапію вчені тепер планують перевірити в клінічних випробуваннях.

У подальших експериментах вони також мають намір з'ясувати причини такої несподіваної імунної реакції. Можливо, SARS-CoV-2 використовує її в своїх інтересах, наприклад, для реплікації.

Нагадаємо, в Україні за добу зафіксовано 19 676 нових випадків інфікування COVID-19.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті