Вчені створили пластик, який повністю розкладається у воді або компостній ямі

Вчені створили пластик, який повністю розкладається у воді або компостній ямі

З нього вже можна робити екологічно чисту упаковку для їжі і посуд

Вчені створили пластик, який повністю розкладається у воді або компостній ямі
фото DR

Вчені-хіміки Каліфорнійського університету створили спеціальні речовини, які при додаванні в пластик змушують його повністю розкладатися за кілька днів або тижнів у стандартному компості або у водопровідній воді.

За останні 70 років у світі виробили понад 6 млрд тонн пластику, з яких переробили всього 9% і ще 12% спалили. Основна ж маса пластика розкидана по смітниках, плаває у воді і проникає в живі організми. Його мікрочастинки можуть осідати в живих тканинах і викликати різні патології.

Проблему намагаються вирішити створенням біорозкладаних пластиків, але всі вони вимагають спеціальних умов для повного розпаду. У домашній компостній ямі або в водоймі вони не можуть розкластися до кінця і породжують величезну кількість мікропластику.

Каліфорнійські вчені знайшли причину такої неефективності біорозкладних пластиків. Виявилося, що при їх розкладанні сильно сплутуються між собою ферменти, які «розбирають» молекули полімерів до простих речовин. Сплутані ферменти безладно ріжуть молекули пластика і залишають масу «нерозібраних» полімерів.

Тоді вчені додали в пластик кілька нових речовин, які утримують ці ферменти від заплутування. В результаті ферменти перестали заважати один одному і змогли повністю «розібрати» пластик. Щоб повністю розкластися, такому пластику вистачає звичайного домашнього компосту або водопровідної води.

Більше про те, як боротися з пластиковими відходами – в матеріалі «Викинь шубу, здавай макулатуру і ставай вегетаріанцем: що робити, щоб врятувати світ».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло