У травні ціни на продукти харчування досягли рекордних показників за 10 років

У травні ціни на продукти харчування досягли рекордних показників за 10 років

Причиною став різкій підйом цін на олію, цукор і кукурудзу

У травні ціни на продукти харчування досягли рекордних показників за 10 років
фото Shutterstock

Зростання цін на продовольство в травні стало рекордним за останні 10 років, і це незважаючи на те, що світове виробництво зернових може досягти теж безпрецедентно високого рівня. Про це повідомляють в Продовольчій і сільськогосподарській організації Об'єднаних Націй (ФАО), пишеЦентр новин ООН.

Середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО за травень на 4,8% вище за квітневий показник і на 39,7% вище за показник травня 2020 року.

Однією з головних причин такого зростання став різкий підйом світових цін на олію, цукор і зернові. Він досяг найвищого значення з вересня 2011 року, яке лише на 7,6% нижче за історичний максимум.

Головним фактором підвищення цін на зернові стало подорожчання кукурудзи – середнє значення цін перевищило показник минулого року на 89,9%. Однак у травні завдяки сприятливим видам на урожай в США кукурудза подешевшала.

Світові ціни на пшеницю також почали знижуватися в кінці місяця, однак в середньому травневі ціни були на 6,8% вищими за квітневі. Індекс цін на олії ФАО збільшився в травні на 7,8% – за рахунок підвищення цін на пальмову, соєву та рапсову олії.

При цьому, за прогнозами самої ж ФАО, в 2021 році в світі буде вироблено майже 2 821 млн тонн зернових, що на 1,9% вище рівня 2020 року. При цьому в найближчі два роки, швидше за все, виросте і попит на зернові, який складе 2 826 млн тонн, що на 1,7% більше за показник минулого року. Запаси ж зернових після трирічного скорочення виростуть, але дуже помірно – лише на 0,3%.

Подорожчав і цукор – на 6,8%. Причини – затримки збиральної компанії і очікування низьких врожаїв у Бразилії, яка є найбільшим в світі експортером цукру. Великі поставки з Індії дещо уповільнили зростання цін, але не змогли компенсувати негативні фактори.

Ціни на м'ясо в травні виросли на 2,2% – головним чином за рахунок збільшення імпорту в Китай, а також зростання внутрішнього попиту на м'ясо птиці та свинину в провідних регіонах-виробниках.

Індекс цін на молочну продукцію ФАО збільшився на 1,8% через активний імпортний попит.

Індекс цін ФАО – результат відстеження коливань світових цін на найбільш ходові продовольчі товари. Він публікується щомісяця.

Про те, чому в Україні за останні пів року ціни на продукти харчування наблизилися до історично рекордних і продовжили зростання – в матеріалі Mind «Пробити дно продовольчого кошика: як влада намагалася стримати зростання цін на харчові продукти».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті