Google створив детальну карту частини мозку людини - вона включає 50 000 нейронів і 130 млн з'єднань

Google створив детальну карту частини мозку людини - вона включає 50 000 нейронів і 130 млн з'єднань

Карта охоплює мізерну ділянку мозку і при цьому займає на сервері 1400 терабайт пам'яті

Google створив детальну карту частини мозку людини - вона включає 50 000 нейронів і 130 млн з'єднань
Google/Lichtman Laboratory

Команда дослідників з Google Research виклала створену картулюдського мозку рекордних розмірів у вільний доступ для всіх охочих. Вона настільки велика, що самі ж творці не змогли вивчити її повністю, повідомляє ресурс NewScientist, на який посилається TJournal.

Створення цієї карти почалося з випадковості – вчені Гарвардського університету отримали крихітний шматочок мозку 45-річної жінки з лікарсько-стійкою епілепсією. Для лікування лікарі видалили їй лівий гіпокамп, який провокував напади. При цьому хірургам довелося захопити і частину здорової тканини мозку, що покриває гіпокамп.

Отриману ділянку мозкової тканини дослідники законсервували і просочили смолою для додання жорсткості. Потім вони нарізали зразок на шари товщиною 30 нанометрів – це в тисячу разів тонше за людську волосину – і просканували кожен шар електронним мікроскопом. Після чого зібрали зображення в тривимірну модель.

Візуалізація охоплює 50 000 нейронів і 130 млн синапсів (контактів, що входять у нейрони), займаючи 1,4 петабайта пам'яті – але все це вміщується приблизно в один кубічний міліметр мозкової тканини. Магнітно-резонансний томограф (фМРТ) відобразив би цей обсяг одним пікселем. Навіть мозок миші майже в тисячу разів більший за відображену на карті ділянку.

Загалом у мозку людини налічується не менше 86 млрд нейронів і таке ж кількість не-нейронних клітин, а кількість з'єднань між ними досі точно невідома. Приблизна оцінка – 100 трильйонів синапсів. Щоб створити візуалізацію карти всього людського мозку, потрібно не менше мільярда терабайт комп'ютерної пам'яті – це можна порівняти з об'ємом даних, який генерує все людство за рік.

Нагадаємо, у Китаї створили нейромережу, в 10 разів потужнішу за найбільш «просунуту» нейромережу GPT-3.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті