В Ірані обрали нового президента, ним став консерватор Ебрахім Раїсі

В Ірані обрали нового президента, ним став консерватор Ебрахім Раїсі

Він стане першим чинним президентом Ірану, який підпав під санкції США ще до вступу на цю посаду

В Ірані обрали нового президента, ним став консерватор Ебрахім Раїсі
фото Morteza Fakhri Nezhad, AFP

Президент Ірану Хасан Роухані заявив у суботу, 19 червня, що за підсумками першого туру виборів обрано нового главу виконавчої влади країни. У телезверненні Роухані прізвища не назвав. Проте, за даними глави штабу з проведення виборів, більшу частину голосів – 17,8 млн (62,2%) – отримує голова Верховного суду, консерватор, 60-річний Ебрахім Раїсі, пише Deutsche Welle.

У його основного суперника – колишнього голови Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Мохсена Резаї – більш орієнтованого на реформи, понад 3,3 млн (11,5%) голосів, за попередніми підсумками.

«Я вітаю народ з обранням, – сказав в зв'язку з цим Роухані. – Мої офіційні привітання надійдуть пізніше, проте ми знаємо, хто набрав достатньо голосів на цих виборах і був обраний народом сьогодні», – додав він.

Як передало агентство AFP, вибори проходили на тлі глибокої економічної кризи в країні і в умовах низької явки. Роботу дільниць навіть довелося продовжити до 02.00 за місцевим часом 19 червня. Інші кандидати – колишній глава Центробанку Абдольнасер Хемматі отримав понад 2,4 млн голосів, заступник голови Меджлісу – парламенту – Амір Хосейн Казізаде Хашемі набрав більше 1 млн голосів.

Наприкінці травня Рада вартових Конституції Ірану не допустила до участі у виборах колишнього спікера парламенту Алі Ларіджані – близького до верховного керівника Алі Хаменеї, проте здатного відтягнути на себе голоси тих, хто традиційно звик голосувати за реформаторів. За два дні до голосування про вихід з передвиборної гонки оголосили ще три кандидати – депутат Меджлісу від міста Кум Аліреза Закані, колишній віце-президент Мохсен Мехралізаде і екс-секретар Вищої ради національної безпеки Саїд Джалілі.

На думку спостерігачів, невдоволення виборців в зв'язку з цим вилилося в низьку явку. Опозиція за кордоном закликала іранців бойкотувати вибори.

Ебрахім Раїсі – в разі його затвердження в новій посаді – стане першим чинним президентом Ірану, який підпав під санкції США ще до вступу на цю посаду.

Хасан Роухані – президент країни з 2013 року – не мав права ще раз висувати кандидатуру після двох термінів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті