Керівництво двох французьких фірм звинуватили в постачанні систем кіберстеження у Єгипет і Лівію
Вони продавали свою продукцію, розуміючи, як вона буде використовуватися лівійським і єгипетським режимами

Чотирьом керівникам французьких компаній Nexa Technologies і Amesys висунули звинувачення в постачаннях урядам Лівії та Єгипту обладнання для стеження за представниками опозиції. Про це повідомляє AFP з посиланням на заяву Міжнародної федерації за права людини (FIDH). Інформацію правозахисників підтвердили в слідчих органах, пише RFI.
Один з французів – Філіп Ваньє, який очолював Amesys до 2010 року, – підозрюється в «пособництві тортурам» у Лівії. Йдеться про продаж у період з 2007 по 2011 році режиму Муаммара Каддафі програми для кіберстеження Eagle, розробленої Amesys.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Про цей продаж стало відомо ще в 2011 році. Тоді журналісти The Wall Street Journal з'ясували, що Amesys обладнала центр відстеження інтернет-комунікацій у Тріполі, забезпечивши його системою, яка дозволяла контролювати обмін повідомленнями користувачів. Тоді в Amesys визнали, що продали лівійській владі «обладнання для аналізу інтернет повідомлень», але відзначили, що контракт був підписаний у період президентства Ніколя Саркозі, коли між Францією і Лівією спостерігалося дипломатичне зближення.
Трьох керівників Nexa Technologies – екс-главу компанії Стефана Сальє, нинішнього президента Олів'є Бобо і генерального директора Рено Рока підозрюють за статтею про причетність до тортур і насильницьких зникнень у Єгипті. Всі троє раніше працювали в Amesys і ймовірно продали уряду Абдул-Фалтаха Аль-Сісі вдосконалену версію аналогічної програми – Cerebro.
Заяви були подані судовим слідчим паризького трибуналу, у відділ, який займається злочинами проти людяності. Авторами позовних заяв виступили Міжнародна федерація за права людини і Ліга прав людини (LDH). Вони підкреслюють, що глави компаній продавали свою продукцію, розуміючи, для чого і яким чином вона буде використовуватися лівійським і єгипетським режимами.
У Лізі прав людини закликали французьку владу вжити заходів для того, щоб технології для відстеження дій в інтернеті не експортувалися в країни, де не дотримуються права людини.
Раніше ще одна французька IT-фірма перебувала під підозрою в пособництві тортурам і злочинам проти людяності. Компанію Qosmos звинувачували у продажу систем для кіберстеження режиму Башара Асада в Сирії. Справу було припинено в грудні 2020 року після 8-річного розслідування.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.