Керівництво двох французьких фірм звинуватили в постачанні систем кіберстеження у Єгипет і Лівію

Керівництво двох французьких фірм звинуватили в постачанні систем кіберстеження у Єгипет і Лівію

Вони продавали свою продукцію, розуміючи, як вона буде використовуватися лівійським і єгипетським режимами

Керівництво двох французьких фірм звинуватили в постачанні систем кіберстеження у Єгипет і Лівію
фото Pixaby

Чотирьом керівникам французьких компаній Nexa Technologies і Amesys висунули звинувачення в постачаннях урядам Лівії та Єгипту обладнання для стеження за представниками опозиції. Про це повідомляє AFP з посиланням на заяву Міжнародної федерації за права людини (FIDH). Інформацію правозахисників підтвердили в слідчих органах, пише RFI.

Один з французів – Філіп Ваньє, який очолював Amesys до 2010 року, – підозрюється в «пособництві тортурам» у Лівії. Йдеться про продаж у період з 2007 по 2011 році режиму Муаммара Каддафі програми для кіберстеження Eagle, розробленої Amesys.

Про цей продаж стало відомо ще в 2011 році. Тоді журналісти The Wall Street Journal з'ясували, що Amesys обладнала центр відстеження інтернет-комунікацій у Тріполі, забезпечивши його системою, яка дозволяла контролювати обмін повідомленнями користувачів. Тоді в Amesys визнали, що продали лівійській владі «обладнання для аналізу інтернет повідомлень», але відзначили, що контракт був підписаний у період президентства Ніколя Саркозі, коли між Францією і Лівією спостерігалося дипломатичне зближення.

Трьох керівників Nexa Technologies – екс-главу компанії Стефана Сальє, нинішнього президента Олів'є Бобо і генерального директора Рено Рока підозрюють за статтею про причетність до тортур і насильницьких зникнень у Єгипті. Всі троє раніше працювали в Amesys і ймовірно продали уряду Абдул-Фалтаха Аль-Сісі вдосконалену версію аналогічної програми – Cerebro.

Заяви були подані судовим слідчим паризького трибуналу, у відділ, який займається злочинами проти людяності. Авторами позовних заяв виступили Міжнародна федерація за права людини і Ліга прав людини (LDH). Вони підкреслюють, що глави компаній продавали свою продукцію, розуміючи, для чого і яким чином вона буде використовуватися лівійським і єгипетським режимами.

У Лізі прав людини закликали французьку владу вжити заходів для того, щоб технології для відстеження дій в інтернеті не експортувалися в країни, де не дотримуються права людини.

Раніше ще одна французька IT-фірма перебувала під підозрою в пособництві тортурам і злочинам проти людяності. Компанію Qosmos звинувачували у продажу систем для кіберстеження режиму Башара Асада в Сирії. Справу було припинено в грудні 2020 року після 8-річного розслідування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті