ОНОВЛЕНО: АМКУ розпочав розслідування щодо можливої змови учасників ринку електроенергії

ОНОВЛЕНО: АМКУ розпочав розслідування щодо можливої змови учасників ринку електроенергії

Розслідування ініціювали через істотні коливання обсягів купівлі-продажу на РДН протягом останніх кількох днів

ОНОВЛЕНО: АМКУ розпочав розслідування щодо можливої змови учасників ринку електроенергії
Фото: УНІАН

Антимонопольний комітет (АМКУ) почав розслідування про наявність чи відсутність у діях учасників ринку електроенергії порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Про це повідомляє пресслужба АМКУ.

Розслідування ініціювали через істотні коливання обсягів купівлі-продажу на ринку електроенергії протягом останніх кількох днів, зокрема на ринку «на добу наперед» (РДН).

«Мова йде про різке зниження попиту протягом останніх кількох днів. Воно відбулося через зменшення закупівлі електроенергії на РДН деякими учасниками ринку. При цьому фіксувалося одночасне збільшення обсягів закупівлі на «ринку двосторонніх договорів» (РДД)», – зазначається у повідомленні.

Усе це спричинило різке падіння ціни на РДН на початку липня. На думку фахівців АМКУ, до таких наслідків могла призвести синхронна поведінка певних учасників ринку електроенергії. Вона ж могла вплинути й на зниження ціни на РДН через зменшення попиту. Схожі дії окремих учасників ринку відбуваються періодично, а отже, пояснюють у комітеті, можуть бути умисними.

«Синхронність і періодичність таких дій призводять до: зниження ціни на ринку «на добу наперед» через зменшення попиту; або до її підвищення – шляхом зменшення пропозиції та збільшення попиту; як наслідок – до зміни структури ринку, в тому числі – рівня конкуренції на ньому», – наголошують в АМКУ.

Доповнено:

Пресслужба D.Trading заявила, що розслідування АМКУ щодо маніпуляцій на ринку на добу наперед є своєчасним та необхідним.

«D.Trading неодноразово звертав увагу на зростаючі обсяги цінових маніпуляцій зі сторони трейдерів-спекулянтів, які продовжуються на новому ринку електроенергії понад рік. Такі маніпуляції вже неодноразово призводили до обвалу цін на ринку та спричинили, серед іншого, погіршення фінансової ситуації в галузі та накопиченні боргів. На сьогоднішній день зазначені маніпуляції призвели до того, що вітчизняні виробники електроенергії доведені до межі банкрутства, а обсяг боргів в галузі вже давно перевищив 50 млрд грн. Безумовно, такі факти потребують невідкладного розслідування та втручання зі сторони уповноважених органів», – йдеться у повідомленні. 

Нагадаємо: 2 липня пізно ввечері НКРЕКП, у відповідь на різке зниження ціни на РДН у перші дні липня, рекомендувала учасникам ринку не орієнтуватися на ринок РДН як індикатив ціни у двосторонніх договорах, а використовувати фіксовану ціну, за якою продається і купується ресурс.

Падіння ціни регулятор пояснив виведенням попиту з РДН на ринок двосторонніх договорів окремими учасниками ринку, зазначивши, що це передусім ТОВ «Д.Трейдинг» (група «ДТЕК»), яка, за даними регулятора, зменшила купівлю на РДН на 74%.

Ціна електроенергії на РДН на 4 липня знизилася до історичного мінімуму у 2021 році у 426,06 грн/МВт-год, що на 35,9% нижче ціни, що склалася на 3 липня і майже у 3,5 раза нижче ціни на 1 липня.

У відповідь на різке зниження ціни на РДН, НКРЕКП до 8 липня встановила мінімальний прайс-кеп у 734,9 грн/мВт-год на цьому ринку. Також регулятор встановив 50% обмеження обсягів продажу електроенергії за двосторонніми договорами в рамках однієї вертикально інтегрованої компанії.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло