Вашингтон більше не проти: США і Німеччина домовилися про «Північний потік 2»

Вашингтон більше не проти: США і Німеччина домовилися про «Північний потік 2»

В Сенаті назвали її повною і абсолютною капітуляцією президента Байдена перед Путіним

Вашингтон більше не проти: США і Німеччина домовилися про «Північний потік 2»
фото Nord Stream 2

США і Німеччина уклали угоду щодо «Північного потоку 2». Вона має покласти край багаторічним спекуляціям з приводу долі проекту і загрозам американської адміністрації не допустити його добудови.

Про досягнення угоди заявила заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд на слуханнях в комітеті із закордонних справ сенату. Повністю документ буде опубліковано незабаром, пообіцяла вона, і розкрила кілька деталей.

Головне – угода передбачає, що Берлін буде добиватися продовження на 10 років транзитного договору на поставки російського газу через Україну. Поточний контракт закінчується в 2024 році.

«Якщо Росія спробує використовувати експорт енергоносіїв як зброю або продовжити агресію в Україні, Німеччина вживе заходів на національному рівні і запропонує ефективні заходи на рівні ЄС, включаючи санкції, щоб зменшити експортний потенціал Росії в енергетичному секторі», – заявила Нуланд.

Вона відкинула звинувачення в тому, що США змусили Україну мовчати, і розповіла, що президента країни Володимира Зеленського запрошено до Вашингтона 30 серпня.

Республіканці засудили цю угоду. Сенатор Тед Круз назвав її «повною і абсолютною капітуляцією президента Байдена перед Путіним», колишній держсекретар Майк Помпео – «реальною загрозою національній безпеці».

Окремі деталі угоди опублікувала The Wall Street Journal, на яку посилається The Bell.

Німеччина і США інвестують $50 млн в українську інфраструктуру зелених технологій, включаючи відновлювані джерела енергії і пов'язані з ними галузі.

Берлін і Вашингтон спробують гарантувати, щоб Україна продовжувала отримувати від Росії близько $3 млрд на рік у вигляді палати за транзит.

У разі, якщо Росія спробує використовувати трубопровід проти України, США і Німеччина залишають за собою право водити нові санкції проти російського енергетичного сектору.

Натомість Берлін прибрав вимогу США – пункт про «вимикачі». Він давав би Німеччині можливість терміново перекривати поставки по газопроводу в разі агресії Росії щодо сусідів або союзників Заходу.

Як пише WSJ, угода означає фактичну відмову адміністрації Джо Байдена від протидії будівництву «Північного потоку 2» і його експлуатації. Американські чиновники продовжують вважати, що трубопровід дозволить Кремлю посилити залежність Європи від свого природного газу, а потім використовувати його для шантажу союзників США. Однак тепер Байден, прагнучи до покращення відносин з Європою і, зокрема, з Берліном, змінив тактику. Як кажуть джерела видання в Білому домі, нова адміністрація визнала, що найбільш ефективним способом протистояти Москві є зміцнення відносин з європейськими союзниками.

Для Росії угода між США і Німеччиною означає, що вона зможе без загрози припинення роботи проекту подвоїти обсяг природного газу, що експортується безпосередньо в Німеччину

 Влада України, пише WSJ, вважає, що угода позбавить їх одного з небагатьох економічних важелів тиску на Росію.

«Північний потік 2» повинен почати функціонувати найближчим часом: ще в червні 2021 року Владімір Путін оголосив, що повністю завершено будівництво першої нитки трубопроводу і «Газпром» готовий до наповнення її газом. WSJ зауважує, що одним з факторів угоди міг стати «подарунок» прихильниці проекту, канцлеру ФРН Ангелі Меркель, яка йде з влади.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті