Норвегія побудує гігантське сховище для CO2 на дні Північного моря
За підрахунками експертів, у континентальному шельфі можна захоронити понад 80 млрд тонн CO2

Уряд Норвегії направить 1,7 млрд євро на проект з уловлювання, транспортування та зберігання CO2. Основна ідея ініціативи – поховання вуглекислого газу на дні Північного моря, в виснажених родовищах нафти і газу. Проект «Langskip» задуманий як багатонаціональний, і Норвегія запрошує приєднатися до нього своїх сусідів по регіону.
Скорочення емісії парникових газів – і особливо вуглекислого газу – вважається необхідним кроком для запобігання кліматичним змінам. Зробити це можна різними способами: переходом на відновлювані джерела енергії, заміною бензинових автомобілів на електричні, відмовою від вуглецево-інтенсивних методів виробництва харчових продуктів. Але особливо проблематичним є скорочення викидів CO2 у важкій промисловості, зокрема, у виробництві бетону, пише HighTech Plus з посиланням на ZME Science.
Бетон відповідає за 8% світової емісії парникових газів, важка промисловість загалом – за 20%.
Уловлювання та зберігання вуглецю дозволяє нейтралізувати шкоду, яку завдають заводи довкіллю або навіть очистити атмосферу від CO2, який уже потрапив туди (правда, ця технологія менш зріла). Метод вимагає серйозних капіталовкладень і відповідних геологічних умов, які, на щастя, є в Норвегії, пише видання.
Проект «Langskip» – частина програми Норвегії щодо виконання умов Паризької кліматичної угоди і досягненню до 2050 року нульової емісії CO2. Уряд країни сподівається, що ця ініціатива не тільки допоможе сповільнити глобальне потепління, а й створить в Норвегії тисячі нових робочих місць.
За підрахунками експертів, у континентальному шельфі можна захоронити понад 80 млрд тонн CO2. Це дорівнює емісії парникових газів Норвегії за тисячу з гаком років.
Уловлювання CO2 почнеться на цементному заводі Norcem в Бревіку. Звідти газ морем вирушить в новий термінал в Ейгардені, звідти – по трубопроводу на глибину приблизно 2600 метрів нижче рівня дна. Транспортуванням CO2 займеться спільне підприємство Northern Lights, що об'єднує, зокрема, компанії Equinor, Shell і Total.
Тим часом стартап з Ісландії Carbfix має інноваційне рішення – він перетворює вуглекислий газ в гірські породи, що дозволяє зберігати парниковий газ вічно.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].