Що не день, то рекорд: ціна на газ в Європі сягнула $505 за тисячу кубів

Що не день, то рекорд: ціна на газ в Європі сягнула $505 за тисячу кубів

Котирування в Азії обіцяють нові рекорди в майбутньому

Що не день, то рекорд: ціна на газ в Європі сягнула $505 за тисячу кубів
фото www.flickr.com/photos/asiandevelopmentbank/8425255831/

Спотова ціна газу в Європі за добу додала 4% і вийшла на рівень $ 505 за тисячу кубометрів (ціна газу з поставкою в п'ятницю на головному хабі Європи – TTF в Нідерландах). Ціна газу з поставкою в четвер на хабі TTF становила рекордні $484 за тисячу кубів.

Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», ціни на газ в Європі реагують на ралі цін на СПГ в Азії. Найближчий (вересневий) ф'ючерс по азійському спотового індексу Platts JKM досяг у четвер $544 після $539 за день до того, і це обіцяє ринкам новий імпульс для зростання. Найдорожчий контракт майбутньої зими – на лютий 2022 року коштує вже $613. Індекс JKM відображає спотову ринкову вартість партій СПГ, що поставляються до Японії, Південної Кореї, Китай і Тайвань.

У міру зростання ціни в Азії Європі дістається все менше поставок СПГ. Надходження ре газифікованого зрідженого природного газу з терміналів Європи в газотранспортну систему в липні 2021 рік знижується на 23% стосовно липня 2020 року і на 30% проти липня докризового 2019 року.Падіння поставок щодо попереднього місяця, до червня 2021 року, становить також помітні 13%. Також падає рівень запасів СПГ в резервуарах приймальних терміналів ЄС – середній рівень за останні 7 днів вже на 19% нижче, ніж за перший тиждень місяця.

Нагадаємо: трохи більше як рік тому – у травні 2020 року – під час дна падіння попиту через коронавірусні локдауни ціна на TTF опускалася до історичного мінімуму в 3 євро за тисячу кВт.год, або $34 за тисячу кубів. В кінці серпня минулого року вона подолала планку в $100 за тисячу, а в грудні вийшла за $200.

Досягнутий наразі показник є максимальним за останні три з половиною роки – з початку березня 2018 року. Тоді в Європі бушував легендарний холодний фронт «Звір зі Сходу» (the Beast from the East), і ціна злітала до $1000 за тисячу кубометрів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті