Нобелівську премію з медицини присудили за відкриття рецепторів, що відповідають за температуру, біль і дотик
Це відкриття допоможе знайти методи лікування ряду хворобливих станів

Лауреатами Нобелівської премії з медицини та фізіології в 2021 році стали дослідники з США Девід Джуліус і Ардем Патапутян, оголосили в понеділок у нобелівському комітеті. Премію присудили за відкриття рецепторів температури і дотику.
До робіт цих вчених в нейробіології не було розуміння того, як тепло, холод і дотики викликають сигнали в нашій нервовій системі. Дослідження, в основу яких лягли відкриття цих вчених, покликані розробити методи лікування ряду хворобливих станів, включаючи хронічний біль, пише TJournal.
Комітет заявив, що вчені відповіли на питання, як виникають нервові імпульси, які дозволяють нам відчувати температуру і дотик.
«Здатність відчувати тепло, холод і дотики необхідна нам для виживання і лежить в основі нашої взаємодії з навколишнім світом. Ми сприймаємо такі відчуття як належне», – йдеться в їхній заяві.
«Їх революційні відкриття дозволили нам зрозуміти, як тепло, холод і механічна сила можуть ініціювати нервові імпульси, які дозволяють нам сприймати навколишній світ і адаптуватися до нього», – йдеться в заяві Нобелівського комітету.

Дослідження вчених описано на сайті Нобелівської премії.
Наприкінці 1990-х років Джуліус досліджував реакцію клітин на капсаїцин, який міститься в перці чилі і викликає відчуття печіння. Вчений виділив рецептор до капсаїцину (TRPV1), а пізніше визначив, що він реагує на тепло – він активується при температурах, які сприймаються як хворобливі. «Відкриття Джуліусом TRPV1 стало проривом», – йдеться в повідомленні Нобелівського комітету.
У 2002 році Джуліус і Патапутян незалежно один від одного виявили рецептор для холоду (TRPM8), який активується на клітинах під дією ментолу.
Потім Патапутян використовував «чутливі до тиску клітини» і відкрив два рецептори (Piezo1 і Piezo2), що реагують на механічні подразники в шкірі і внутрішніх органах. У повідомленні Нобелівського комітету сказано, що ці канали сімейства Piezo регулюють найважливіші фізіологічні процеси, в тому числі артеріальний тиск і дихання.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].