Кругова економіка для малого та середнього бізнесу

Кругова економіка для малого та середнього бізнесу

ЄБРР навчає як зекономити та заробити на «зеленій» економіці

Этот материал также доступен на русском языке
Кругова економіка для малого та середнього бізнесу
Фото: facebook.com/ebrdbasukraine

Чому модель «роби-використовуй-переробляй» витісняє модель «бери-роби-викидай» розповіли експерти та представники брендів MHP, Goodwine та Pastiralla на онлайн-конференції «Кругова економіка: можливості й переваги для малих, середніх та великих компаній», що відбулася за підтримки ЄБРР та уряду США.
55% з понад 50 мільярдів тонн парникових викидів генерує щороку неефективна енергетична система, а 45% – лінійна економіка, що характеризується переспоживанням, хибними підходами до виробництва товарів та браком системного мислення. Цим викидам можна запобігти, якщо вчасно перейти з лінійної економіки на кругову, з нульовим рівнем відходів.

Поза тим, за результатами дослідження ЄБРР з оцінки бізнес-середовища України лише 9% підприємців турбує вплив їхнього бізнесу на довкілля та екологію. Про це повідомила керівник напряму підтримки та розвитку МСБ в Україні ЄБРР Катерина Рігг. Вона наголосила, що підтримка та розвиток зеленої економіки є одним із пріоритетів діяльності ЄБРР, тож організація проводить для малого та середнього бізнесу освітні заходи, які мають на меті не лише підвищити екологічну свідомість та ресурсоефективність, але й скоротити витрати бізнесу в довгостроковій перспективі.

Учасник конференції – мережа хімчисток Pastiralla, яка поставила за мету подовження життєвого циклу речей, поділилася досвідом із впровадження  зелених рішень. «Ми розробили біорозкладні плечики з переробленого картону і замінили ними пластикові. Наразі інвестували в розробку інноваційних плічок з міцелію і конопель (100% органіка). Повністю прибрали використання паперу, квитанцію надсилаємо в зручний чат – таким чином, перехід на використання цифрових рішень скоротив наші витрати на 155 тис грн на рік. Окрім цього запровадили у компанії культуру сортування сміття та 70% віддаємо на переробку. На виробництві встановили систему рециркуляції води, яка дозволяє споживати замість 18 кубометрів на день – 6 куб. м.», –   розповіла Наталія Грушевська, засновниця компанії Pastiralla.

Бренд GoodWine презентував досвід кав’ярні Yellow Place, яка є круговим проєктом. ів, який представила З огляду на те, що стати одразу ж 100%-во сталим бізнесом може бути фінансово обтяжливим, Yellow Place почали з маленьких кроків. «Ми сортуємо сміття, відмовилися від паперових стаканчиків, трубочок, адже 99,75% з них не підлягають переробці. Важливою складовою зеленої політики кав’ярні є також екопросвітництво у соцмережах: у своїх дописах ми розвінчуємо міфи та даємо поради, як бути екосвідомим у повсякденному житті», –   прокоментувала Надія Савенкова, засновниця Yellow Place, керівниця відділу ЗЕД ТОВ Бюро Вин Good Wine.

Директорка зі зв’язків з інвесторами компанії МХП Анастасія Соботюк поділилася практичним досвідом своєї компанії у становленні культури ведення  зеленого бізнесу у харчовій промисловості: «Світ змінюється, і разом з цим потребують змін компаній, які поважають споживачів. Той, хто сьогодні розуміє, що кругова економіка – це не тренд, а реальні дії, прямує на крок вперед, встановлює нові правила і розвиває культуру ведення бізнесу», – наголосила вона.

ЄБРР розповів про власну підтримку проєктів, які спрямовані на енергоефективність та екологічний менеджмент – підвищення ефективності використання енергії, води, паливних ресурсів, скорочення відходів тощо. Наразі, такі зелені проєкти складають близько 10% усіх консалтингових проєктів, реалізованих за підтримки ЄБРР та донорів у напрямі розвитку малого та середнього бізнесу.

Так, Вальдорфська школа «Ступені» в м. Одеса отримала фінансування від ЄС у рамках ініціативи EU4Business на проведення енергетичної інспекції, подавши заявку в ЄБРР. Їм було модернізовано будівлю та системи опалення. Це дало школі 500 тис. грн економії щороку на технічному обслуговуванні будівлі; країні – зменшення споживання електроенергії; світу – зниження викидів та збереження клімату.
Участь в онлайн-конференції «Кругова економіка: можливості й переваги для малих, середніх та великих компаній» взяли близько 150 представників компаній. Захід відбувся за підтримки США в рамках Фонду сприяння малому бізнесу ЄБРР (інші донори: Італія, Корея, Люксембург, Норвегія, Швейцарія, Швеція, Японія, та ТайваньБізнес – Фонд Технічного Співробітництва ЄБРР, та США).
Нагадаємо, ЄБРР є провідним інституційним інвестором в Україні. За останні два роки Банк виділив 2 млрд євро для економіки країни. ЄБРР фінансує інфраструктуру, енергоефективність та енергетичну безпеку, сільськогосподарські та промислові проєкти, а також невеликі компанії. Також надає індивідуальні бізнес-поради невеликим підприємствам, щоб покращити їхню продуктивність та стимулювати розвиток.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті