Польща буде виплачувати Єврокомісії щодня 1 млн євро за рішенням суду

Польща буде виплачувати Єврокомісії щодня 1 млн євро за рішенням суду

Причиною стало те, що палата Верховного суду Польщі отримала право усувати від роботи суддів

Польща буде виплачувати Єврокомісії щодня 1 млн євро за рішенням суду
фото Shutterstock

Суд Євросоюзу в Люксембурзі в середу опублікував рішення, яке зобов'язало польський уряд сплачувати штраф. «Через відмову призупинити дію національного законодавства, яке, зокрема, стосується юрисдикції дисциплінарної палати Верховного суду, Польщі наказується виплачувати Європейській комісії щоденний штраф у розмірі 1 млн євро», – йдеться у розпорядженні Суду Європейського союзу (CJEU), на яке посилається РБК.

У липні цей же суд вимагав негайно припинити роботу дисциплінарної палати Верховного суду Польщі, посилаючись на те, що ця палата отримала право усувати від роботи суддів, що може загрожувати їхній неупередженості та незалежності.

Судовий розгляд у Люксембурзі став ще однією фазою кризи у відносинах Варшави та Брюсселя, викликаної прийнятим раніше рішенням консервативного польського уряду провести реформу судової системи, яка неодноразово критикувалася всередині Євросоюзу. Приводом для загострення ситуації стала ухвала Конституційного суду Польщі від 7 жовтня про те, що чотири положення Договору про Євросоюз суперечать Конституції країни і не повинні переважати її. У цих положеннях йдеться про повагу до людської гідності, свободи, демократії, про верховенство права та рівність, а також про юрисдикцію Європейського суду. На думку польських юристів, ці статті договору створюють можливість того, що європейські суди можуть скасувати дію польської Конституції, зокрема, коли ставлять під сумнів законність призначення суддів у країні.

Рішення Конституційного суду Польщі викликало різку критику членів Євросоюзу. Так, міністри закордонних справ Німеччини та Франції випустили спільну заяву із засудженням дій Варшави, а МЗС Франції назвало рішення польського суду атакою на ЄС та погрожувало країні відмовити у виділенні коштів Євросоюзу на відновлення національної економіки після пандемії. У самій Польщі пройшли мітинги через побоювання мешканців країни, що рішення Конституційного суду може спровокувати її вихід із ЄС.

19 жовтня польська проблема обговорювалася у Європарламенті на дебатах про верховенство права Євросоюзу у Польщі. Головними доповідачами були голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн та прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

У ході дебатів фон дер Ляйєн заявила, що рішення Конституційного суду Польщі «ставить під питання сам фундамент Європейського союзу» і є прямим викликом єдності європейського законного порядку, який гарантує рівні права та взаємну довіру між членами ЄС. Також вона назвала кілька кроків, які ЄК може зробити щодо країни: рішення польського Конституційного суду може бути оскаржене, а можуть бути застосовані фінансові інструменти, ЄС може також задіяти статтю 7 Договору про Європейський Союз, яка дозволяє позбавити представників країни – порушника договору деяких прав , у тому числі права голосу у Раді ЄС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті