«Велике переселення видів» через пластик в океані: вчені зробили нове відкриття

«Велике переселення видів» через пластик в океані: вчені зробили нове відкриття

Мікроорганізми і дрібні істоти можуть пропливати великі відстані на смітті

«Велике переселення видів» через пластик в океані: вчені зробили нове відкриття
www.nature.com

Американські екологи в результаті багаторічного дослідження дійшли висновку, що плаваюче сміття із пластику та скла дозволяє прибережним морським тваринам жити у відкритому океані і навіть подорожувати з одного континенту на інший. Це може призвести до «великого переселення видів» і відчутно змінити світову екосистему, пишуть вчені в журналі Nature, на який посилається TJournal.

У самій здатності живих істот перепливати моря і океани на різних предметах немає нічого незвичайного, але в природі утворюється не дуже багато уламків та сміття, до того ж у воді вони швидко розпадаються. Сміття, яке б змогло довезти хоча б невеликі організми до іншого континенту, раніше було мало, а зараз через пластикове забруднення його вдосталь.

Перший такий випадок вчені зафіксували у 2011 році після потужного землетрусу та цунамі в Японії. Тоді потоки уламків рознесли понад 300 видів прибережних тварин та рослин по всьому Тихому океану.

Людина щороку викидає у моря та океани сотні мільйонів тонн пластикового сміття, яке здатне плавати сотні чи тисячі років, перш ніж розпадеться повністю. Таке сміття може утворювати плаваючі острови для бактерій та дрібних морських рослин та тварин на зразок актиній та рачків. Щоб перевірити цю гіпотезу, американські екологи у різних місцях Тихого океану зібрали понад 100 тонн пластикового сміття та вивчили його у лабораторіях.

На всіх зразках сміття вчені знайшли колонії з рослин і тварин, які живуть біля берегів, за тисячі кілометрів від місць, де їх підібрали. Такі колонії вчені назвали неопелагами – буквально, «новачками в океані». Екологам вдалося навіть визначити шляхи міграції неопелагів між континентами.

Особливо багато плаваючих колоній екологи знайшли у Великій тихоокеанській сміттєвій плямі, яка покриває понад 1,5 млн кв. кілометрів і включає близько 3 млн тонн пластикових відходів. В цій плямі достатньо великого сміття на зразок пляшок, пакетів і уривків рибальських снастей.

Дрібні морські анемони, гідроїди, креветки, оселившись на такому смітті біля берега, здатні перетнути на ньому весь океан, включаючи його центральні області, де дуже мало планктону та іншої їжі. Вчені вважають, що сміття, що плаває, створює ефект справжнього рифа або острова – воно стає точкою тяжіння живих організмів, ніби переносячи у відкритий океан шматочок прибережної екосистеми.

Екологи припускають, що це «перетрусить» екосистеми, які не контактували між собою тисячі років. Досі прибережні види не виживали у відкритому океані, але тепер все змінюється – у центральних областях, де на тисячі кілометрів немає жодного клаптика суші, з'являються нові конкуренти для місцевих жителів та нова кормова база. А морські жителі Японії та східної частини Азії дедалі частіше «вторгаються» до Північної Америки.

Нагадаємо, іспанські вчені розробилиекологічний матеріал, який може замінити рибальські сіті.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло