NASA запустила на орбіту найпотужніший телескоп в історії - «Джеймс Вебб»

NASA запустила на орбіту найпотужніший телескоп в історії - «Джеймс Вебб»

Цей міжнародний проект коштує не менше $10 млрд

NASA запустила на орбіту найпотужніший телескоп в історії - «Джеймс Вебб»
James Webb Space Telescope (JWST)

Після 14 років перенесень американське космічне агентство NASA запустило на орбіту найпотужніший телескоп в історії «Джеймс Вебб». Його призначення – вивчати еволюцію Всесвіту і шукати позаземне життя, пише The Bell.

«Джеймс Вебб» був поміщений у складеному стані під головний обтічник ракети-носія «Аріан-5», яка успішно стартувала 25 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Після виведення на орбіту телескоп відокремився від ракети, почавши процес розкриття сонячних панелей.

Очікується, що за 29 днів «Джеймс Вебб» досягне точки Лагранжа L2. За цей час він повинен розгорнути теплозахисний екран та оптичну систему, що спричиняє найбільше хвилювання серед учених. Тому говорити про абсолютний успіх місії поки що рано.

Трансляція запуску доступна на YouTube.

«Джеймс Вебб» – точніше, JWST, космічний телескоп імені Джеймса Вебба (керівник NASA під час місячної програми) – найпотужніший космічний телескоп в історії та наступник заслуженого «Хаббла».

Це вкрай складний і дорогий міжнародний проект – вартість програми не менше $10 млрд. Не дивно, що він став найзнаменитішим космічним «довгобудом»: від аванпроекту (1996 рік) до реального запуску «Уебба» 25 грудня 2021 року минуло чверть століття.

Телескоп із величезним (6,5 м) складовим дзеркалом працюватиме в малокорисних на Землі через атмосферу, але найбільш інформативних у космосі інфрачервоних діапазонах. Перед ним стоять завдання вивчення ранніх етапів еволюції Всесвіту, картування темної матерії, прямого спостереження екзопланет (землеподібних і навіть їх супутників), протопланетних дисків і тіл Сонячної системи, починаючи з астероїдів через супутники планет-гігантів (особливо супутника Юпітера Європи, де найбільше можливе життя) і до об'єктів пояса Койпера.

Від JWST чекають справжнього валу наукових відкриттів, найпопулярнішими з яких мають стати перші зображення найперших зірок та визначення придатних для земного життя екзопланет за спектром атмосфери.

Через високі вимоги до охолодження детекторів для спостереження найдальших – а значить, найхолодніших об'єктів, JWST працюватиме не на навколоземній орбіті, а на околиці точки Лагранжа L2, що віддаляється від Землі майже вчетверо далі за Місяць. Тому навіть успішне виведення в космос не означатиме успіху проекту. Спочатку телескоп повинен провести маневри, протягом місяця поступово розгорнути прецизійне берилієве дзеркало та великий та складно влаштований п'ятишаровий теплозахисний екран.

Про те, як це буде відбувати – у відео:

На відміну від «Хаббла», який працював на навколоземній орбіті, «Вебб» неможливо відвідати, щоб дозаправити або відремонтувати. Тому коли запас палива для корекції орбіти на борту вичерпається, він припинить функціонувати – найбільше через 10 років.

Пропорційно до вкладу в проект 80% часу телескопа отримає NASA, 15% Європейське космічне агентство, 5% – Канадське космічне агентство.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло