Нові зелені вимоги Євросоюзу: що це означає для компаній у Східній Європі та Центральній Азії
Партнерський матеріал

Нові зелені вимоги Євросоюзу: що це означає для компаній у Східній Європі та Центральній Азії

Найцікавіші тезиси вебінару Agribusiness Sustainability Webinar Series

Нові зелені вимоги Євросоюзу: що це означає для компаній у Східній Європі та Центральній Азії

У 2020 році всі країни Євросоюзу (ЄС) домовилися скоротити викиди вуглекислого газу на 55% (від рівня 1990-го року) до 2030-го року і стати СО2-нейтральним до 2050-го року. Цей договір назвали «Зеленою угодою Євросоюзу». Для досягнення мети вже з 2022 року всі внутрішні та приватні інвестиції всередині та за межами ЄС мають бути прив'язані до показників зниження викидів вуглекислого газу.

Це означає, що вже наступного року інвестори ЄС вимагатимуть точних цифр у кліматичній звітності від компанії у Східній Європі та Центральній Азії, які хочуть отримати інвестиції. Що робити і як підготуватися компаніям?

Про це говорили на останньому вебінарі в рамках Agribusiness Sustainability Webinar Series.

У події взяли участь Тетяна Герлінг, старша спеціалістка з екологічних та соціальних питань FMO, Юрій Левонтуєв, фахівець з інвестицій у агробізнес Східної Європи та Центральної Азії, FMO, Марта Галабала старша юристка, ЮФ Asters, Антон Сінцов радник, ЮФ Asters. Модерувала – Аліна Соколенко, СEO AV group, Голова Асоціації експертів зі сталого розвитку.

Ми занотували найцікавіші тезиси вебінару. Mind – партнер Agribusiness Sustainability Webinar Series.

Тетяна Герлінг,

старша спеціалістка

з екологічних та соціальних питань FMO

Пропоную спершу нагадати ключові терміни:

ESG – екологічні, соціальні та питання корпоративного управління компанією.

«Зелений» або ESG-сталий – фінансові ризики визначені та інтегровані у стратегію, оперативне управління і бюджет компанії, визначені цілі і ведеться звітність щодо їхнього досягнення.

Сталість – баланс екологічних, соціальних та економічних елементів у політиці функціонування компанії.

Те, що відбувається в ЄС можна назвати справжньою глобальною революцією. Ще ніколи раніше усі країни не вирішували поставити собі одну ціль – стали кліматично-нейтральними до 2050 року. Це означає, що за рахунок компенсаційних дій, вуглецевий слід держав, компаній, міст і тощо буде майже рівний нулю. ЄС закріпив за собою першість у цій темі на законодавчому рівні в кліматичному праві.

Немає нічого неможливого: до 2019 Європейський союз зміг скоротити вуглецевий слід майже на чверть при постійно зростаючій економіці. Та найпроблемнішими будуть останні 20 %.

Також зараз активно відбувається повна зміна законодавчої бази ЄС, що регулює всі сфери. Нові директиви приймаються дуже швидко, практично кожен день.

Що таке таксономія

6 критеріїв для економічної діяльності, що роблять внесок у досягнення екологічної діяльності. Простими словами, за критеріями Таксономії можна зрозуміти, чи співпрацюватиме ЄС з компанією.

Критерії:

  • Запобігання зміні клімату
  • Адаптація до зміни клімату
  • Охорона водних ресурсів
  • Перехід до економіки закритого виробничого циклу
  • Запобігання та контроль за викидами
  • Збереження біорізноманіття

До перших критеріїв регуляторна база вже готова. Інші розробляються.

Юрій Левонтуєв,

фахівець з інвестицій у агробізнес

Східної Європи та Центральної Азії, FMO

Приклад адаптації до зміни клімату: ми можемо зупинити зміни клімату. Один із варіантів, як можна попередити погану врожайність, у зв'язку із скороченням водного балансу – іригація. Наприклад, компанія вирощує помідори. Уся земля під час вирощування зрошується. Через це під час ротації, компанія може зберегти врожайність, тому що в землі залишилася волога після іригації.

Тетяна Герлінг, старша спеціалістка з екологічних та соціальних питань FMO

Важливий момент: виконуючи критерій адаптації, потрібно так само думати про наслідки ваших дій, чи будуть вони шкодити навколишньому середовищу (за іншими критеріями). Інакше наслідки можуть нівелювати позитивний вплив. Детальніше ознайомитись можна на сайті ЄС.

Інвестиційний план «Стійка Європа» передбачає використання 1 трильйона євро у вигляді стійких інвестицій протягом десятиліття.

Юрій Левонтуєв, фахівець з інвестицій у агробізнес Східної Європи та Центральної Азії, FMO

Майже половина із виділеної суми йде від самого ЄС, а решта – від банків розвитку та міжнародних інвесторів (таких як FMO).

Зараз, коли клієнт приходить до банку зі стійким проектом, банк може увійти у співпрацю з іншими інституціями і мобілізувати їх ресурси, що є вигідно для клієнта.

Стратегія ЄС «З ферми на вилку» по сільському господарству складається з трьох частин: стійке виробництво, стійка харчова промисловість та дистрибуція, скорочення харчових втрат та відходів, стійке виробництво продуктів харчування.

Наприклад: Пандемія торкнулася ланцюжка поставок. Що дало задуматися про те, що ЄС має переходити на більше самозабезпечення продуктами. З одного боку, це економічно вигідніше, з іншого – зменшує кількість парникових газів з допомогою зменшення транспортування, з третій, підтримує етичний бізнес, який відповідає нормам охорони праці, забезпечення благополуччя тварин.

Зіткнення користі для довкілля та економічних витрат:

Скорочення пестицидів, добрив під час виробництва на 20%. З одного боку, несе користь для здоров'я та землі. З іншого, деякі проводять аргумент, що зменшення пестицидів призводить до зменшення врожайності і внаслідок – економічні витрати. Але такі скорочення не означають повну відмову від сучасних технологій, а лише розумніше використання ресурсів.

Як досягатиметься стратегія: дослідження, інновації та технології; консультаційні послуги, інвестиції, торговельна політика, просування глобальних стандартів.

Що потрібно робити компаніям: подавати нефінансовий звіт.

Марта Галабала,

старша юристка,

ЮФ Asters

Україна – учасник Паризької угоди, учасник Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Договір про асоціацію з ЄС (найважливіший та найвпливовіший за зеленим курсом). Тільки перелічені вище положення накладають зобов'язання. Але немає прямих зобов'язань імплементувати норми ЄС, включаючи Зелений курс. Але планується створення Дорожньої карти участі України у Зеленій Угоді.

Що Україна вже виконала у Паризькій угоді?

Склала вже другий Національно-визначуваний внесок (НОВ, необхідний для складання в рамках угоди), який був представлений на КОП у Глазго. Цілі НОВ-2: кількість викидів у 2030 році – не більше ніж 35% від рівня 1990 року; досягнення кліматичної нейтральності пізніше 2050 року.

Для України перехід та адаптація до нових вимог може бути дуже складним. ЄС – наймасштабніший торговий партнер України. Сумарна вартість експорту в ЄС склала 18,6 млрд грн (не зрозуміло, за який рік дані, мабуть 2020), і 17% цієї суми припадало на CBAM товари. Тобто при введенні CBAM системи втрати можуть досягти 300-900 млн євро на рік. Тому український уряд пропонує виключити Україну зі списку країн, продукція яких підпадає під CBAM.

Найбільше вимог до України постає внаслідок фінансування окремих проектом міжнародними інституціями, включно з ЄС та IFC. Наприклад, Національний банк України та IFC підписали договір про розвиток сталого фінансування.

Антон Сінцов,

радник,

ЮФ Asters

Позитивні моменти імплементації вимог зеленого курсу для України:

Нові ринкові торгові перспективи: В Україні 470 тисяч гектарів землі мають органічний статус, і 70% органічної продукції експортується в ЄС. Органічна галузь України також займає 4 місце в Європі за підсумками 2020 року – 8% органічних продуктів, які імпортуються в ЄС з України.

Ризики:

1 – CBA (вуглецеве коригування, яке передбачає оплату за випуск продукції в процесі виготовлення продуктів), платежі українських компаній при експорті в ЄС можуть досягти понад 550 млн євро на рік.

2 – вимога скорочення використання пестицидів і антибіотиків у тваринництві на 50% не передбачає того, що Україна в середньому використовує менше подібних препаратів, ніж ЄС. Це може значно знизити врожайність і експортний потенціал. (Це питання вирішується в процесі консультацій з ЄС).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло