Угода про створення найбільшої у світі зони вільної торгівлі набула чинності

Угода про створення найбільшої у світі зони вільної торгівлі набула чинності

RCEP може принести додатково $209 млрд до світових доходів щороку

Угода про створення найбільшої у світі зони вільної торгівлі набула чинності
фото Pixaby

Починаючи з січня 2022 року, угода про Регіональне всеосяжне економічне партнерство (RCEP) між 15 державами, включаючи Китай та головних союзників США в азіатсько-тихоокеанському регіоні (АТР) – Австралію, Японію та Південну Корею, набула чинності.

Договір покликаний усунути понад 90% торгових тарифів серед країн-учасниць. Економісти називають цей договір благом для розвитку торгівлі у регіоні та тривожним сигналом для США, пише The Wall Street Journal.

Країни, яких об’єднала угода, разом спробують розробити нові правила та стандарти, розповідає Уенді Катлер, віце-президент аналітичного центру Asia Society Policy Institute. Вона при цьому заявила, що США рухаються в іншому напрямку.

Партнерство також надасть Китаю більш помітної ролі у встановленні правил торгівлі в АТР на шкоду американським інтересам, підкреслили аналітики.

Вони нагадали, що спочатку КНР опинилася поза угодою про Транстихоокеанське партнерство (ТТП), яка створювалася Вашингтоном багато в чому як спосіб стримати зростання Пекіна в регіоні. У 2017 році екс-президент Дональд Трамп оголосив про вихід США з ТТП на користь американських робітників. Проти торгового пакту виступили і багато законодавців, а питання про повернення адміністрацією Джо Байдена не піднімається.

Угода передбачає відміну тарифів на 86% промислових товарів, що експортуються з Японії до Китаю, порівняно з поточними 8%. До Південної Кореї безмитно доставлятимуться близько 92% продукції з Японії замість 19%.

Водночас деякі аналітики вказують, що RCEP приречена на провал, оскільки не торкається питань, де Китай перебуває у вразливому становищі, зокрема трудових та екологічних стандартів.

На учасників угоди припадає майже третина населення планети та світового ВВП, що робить RCEP найбільшою регіональною угодою про вільну торгівлю. Документ поки що ратифікували 10 з 15 країн – очікується, що решта приєднається найближчими місяцями.

За оцінками Brookings Institution, RCEP може принести додатково $209 млрд до загальносвітових доходів щороку та $500 млрд до обсягів світової торгівлі до 2030 року.

Тим часом, як повідомлялося, Україна продовжила ембарго на російські товари до 2023 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло