Швейцарські вчені виявили незвичайну планету витягнутої форми, схожу на Юпітер

Швейцарські вчені виявили незвичайну планету витягнутої форми, схожу на Юпітер

Таке стало можливим через надто близьке розташування планети до зірки

Швейцарські вчені виявили незвичайну планету витягнутої форми, схожу на Юпітер
Ілюстрація esa.int

У віддалено схожій на Юпітер екзопланети WASP-103b, розташованій у зоряній системі на відстані понад 1000 світлових років від Сонячної, виявлено незвичайну форму, що нагадує швидше м'яч для регбі або американського футболу, ніж традиційну сферу. Вчені кажуть, що планету було витягнуто гравітаційними силами своєї зірки, пише space.com.

Екзопланета WASP-103b була відкрита у 2014 році. Її ще називають «гарячим Юпітером», оскільки вона розташована надзвичайно близько від своєї зірки – період обертання становить лише одну земну добу.

Внаслідок цього планета зазнає значного впливу радіації та потужних гравітаційних сил – як ті, якими Місяць впливає на земні океани, але незрівнянно потужніші, йдеться у заяві вчених Женевського університету.

Незвичайне відкриття швейцарські вчені зробили завдяки обробці даних спостережень із європейської космічної обсерваторії «Хеопс» (CHEOPS – CHaracterizing ExOPlanets Satellite), запущеної на земну орбіту у грудні 2019 року.

Дослідженню сприяли результати спостережень з космічних телескопів «Хаббл» та «Спітцер».

Це дозволило вченим зробити деякі висновки щодо внутрішньої структури планети і скористатися параметрами, відомими як числа Лава – вони були названі на честь британського вченого Огастеса Лава, який зробив внесок у теорію припливів.

Розрахунки дозволили дослідникам з'ясувати, як розподіляється маса WASP-103b, хоча точність цих розрахунків поки що відносно невелика. У майбутньому автори дослідження хочуть уточнити розраховані ними дані, отримавши доступ до подальших спостережень з Хеопса і, можливо, недавно запущеного американським NASA телескопа «Джеймс Вебб».

Нагадаємо, астрономи хочуть повернути Плутон до списку планет Сонячної системи.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло