ОНОВЛЕНО: АМКУ відкрив справу проти «Нафтогаз Трейдингу» за ознаками зловживання монопольним становищем

ОНОВЛЕНО: АМКУ відкрив справу проти «Нафтогаз Трейдингу» за ознаками зловживання монопольним становищем

Справа стосується продажу облгазам Фірташа газу за заниженою ціною

ОНОВЛЕНО: АМКУ відкрив справу проти 	«Нафтогаз Трейдингу» за ознаками зловживання монопольним становищем
Фото: flickr.com

Що сталося. Антимонопольний комітет (АМКУ) відкрив справу проти ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» щодо зловживання монопольним становищем на ринку оптової реалізації природного газу.

Джерело. Про це повідомила пресслужба комітету.

Деталі. АМКУ досліджує наявність у діях «Нафтогаз Трейдингу» різних підходів до формування ціни на газ для різних газопостачальників, що могло призвести до обмеження конкурентоспроможності певної категорії підприємств.

В АМКУ нагадують, що з 1 травня 2021 року діють річні тарифи на газ для населення. Через це газопостачальники були зобов'язані також затвердити базові річні пропозиції для населення.

Для того, аби компанії могли створити річний план, «Нафтогаз» повідомив, що дозволить постачальникам газу купувати газ для населення у «Нафтогазу». При цьому річний контракт «Нафтогазу» мав єдині стандартні умови для всіх постачальників газу.

Натомість до Комітету зверталися газопостачальники, на думку яких ці договори містять дискримінаційні умови.

В АМКУ зазначають, що частка «Нафтогаз Трейдинг» на ринку оптової реалізації газу за підсумками 2020 року та першого півріччя 2021 року становила понад 35 %. 

Що це означає. Згідно з висновками АМКУ, це свідчить про наявність структурних ознак монопольного становища на відповідному ринку.

Коментарі. «Зважаючи на вертикальну інтеграцію групи «Нафтогаз», ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» має стабільний доступ до основного ресурсу сировини, у порівнянні з обмеженим доступом конкурентів на відповідному ринку. Це своєю чергою свідчить про наявність у компанії влади на ринку оптової реалізації природного газу», – зазначили в АМКУ.

ОНОВЛЕНО: 

У «Нафтогазі» дали коментар з поясненням ситуації:

«Йдеться про угоду, підписану в березні 2021 року з ТОВ «ЙЕ Енергія», що пов’язане з Дмитром Фірташем. Керівником «Нафтогазу» на той час був Андрій Коболєв, курував відповідний напрямок роботи у компанії головний виконавчий директор Отто Ватерландер, а безпосереднім підписантом документів виступив директор дивізіону «Трейдинг» Віллем Коппульс.

Відповідний контракт дійсно надавав компанії «ЙЕ Енергія» можливість купувати газ у «Нафтогазу» дешевше, ніж це могли робити інші постачальники газу населенню. Він також давав можливість весь газ, придбаний за ціною 7,4 грн за куб. м, перепродавати не населенню, а комерційним компаніям, ціни для яких на ринку можуть перевищувати і 40 грн за куб. м. При цьому «Нафтогаз» був би вимушений все одно постачати газ для потреб населення.

«Нафтогаз» з жовтня зупинив дію угоди з ТОВ «ЙЕ Енергія» та таким чином зупинив можливі багатомільярдні зловживання. Борги компанії «ЙЕ Енергія» перед національною компанією за цими угодами не погашені донині.

Наразі «Нафтогаз» реалізує газ усім компаніям, що постачають його населенню, за єдиною ціною та на однакових умовах в межах балансуючої групи».

Бекграунд. «Нафтогаз України» з 1 жовтня почав постачати газ компаніям для подальшого його продажу населенню на новій договірній базі. Кабінет міністрів зобов'язав  «Нафтогаз» продавати газ для потреб населення газопостачальним компаніям, які є учасниками балансуючої групи «Нафтогазу».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло