Зрив запуску сховища ядерного палива стався через розкрадання коштів в «Енергоатомі» – «Схеми»

Зрив запуску сховища ядерного палива стався через розкрадання коштів в «Енергоатомі» – «Схеми»

Журналісти отримали аудіозапис наради, на якій вирішують, як приховати факт зникнення частини суми

Зрив запуску сховища ядерного палива стався через розкрадання коштів в «Енергоатомі» – 	«Схеми»
Фото: radiosvoboda.org

Що сталося. Журналісти програми «Схеми» отримали аудіозапис наради в кабінеті чиновника держпідприємства «Енергоатом», учасники якої вирішують, як приховати факт зникнення частини коштів на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі.

Джерело. Про це йдеться у новому розслідування «Схем».

Деталі. Журналісти запевняють, що керівники «Енергоатому», яких призначили за каденції президента Володимира Зеленського, обрали виконавця будівництва без проведення тендеру. Менеджмент уклав непублічний договір на 422 млн грн із фірмою «КВР».

На запит журналістів керівництво «Енергоатому» не надало ані договору, ані кошторису передбачених витрат.

Натомість журналісти з’ясували, що у 2021 році «Енергоатом» непублічно перерахував «КВР» понад мільярд грн, проте сам об’єкт будівництва досі не ввели в експлуатацію.  

Що це означає. За даними розслідування, розмова з аудіозаписів відбулася 28 грудня 2020 року у кабінеті керівника підрозділу «Енергоатому» Миколи Божка. Із записаного обговорення випливає, що частина коштів зникла. Чиновник радиться, як це приховати: «закрити дірки» через стару закупівлю та старого підрядника або через нового підрядника, залученого непублічно.

Коментарі. Ані Божко, ані чинне керівництво «Енергоатому», ані керівники, які очолювали орган у момент розмови, не надали журналістам коментарів на момент виходу матеріалу. Зокрема, на момент розмови в кабінеті Божка віцепрезидентом «Енергоатому» був чинний міністр енергетики Герман Галущенко.

Бекграунд. У 2021 році Україна офіційно заявила, що перестала вивозити відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС до Росії. Раніше, за даними «Енергоатому», Україна щорічно платила за це Росії $150-200 млн. На початку 2000 років українська влада вирішила збудувати власне Централізоване сховище. Тільки у 2017 році Енергоатом розпочав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переноситься. Остання дата здачі об'єкта в експлуатацію, яку озвучило керівництво, – березень 2022 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло