У разі військової агресії Росії газу в Україні вистачить на тиждень – Reuters

У разі військової агресії Росії газу в Україні вистачить на тиждень – Reuters

Українська влада має розробити альтернативний енергетичний план на випадок воєнного конфлікту

У разі військової агресії Росії газу в Україні вистачить на тиждень – Reuters
фото Shutterstock

Україна з населенням у 41 млн жителів є одним із найбільших споживачів енергії у Європі, а також ключовою країною транзиту російського газу в Європу. За даними офіційних джерел, у разі початку воєнного конфлікту з Росією по об'єктах енергопостачання в Україні можуть бути завдані удари, зазначає Reuters, на яке посилається Голос Америки.

При цьому Україна не імпортує природний газ безпосередньо із Росії з 2015 року. Країна купує російський газ реверсно – у компаній у Європі, які отримують його транзитом через Україну. Таким чином, внутрішня українська система газопостачання, як і раніше, сильно залежить від постачання російського газу.

У 2021 році Україна спожила 27,3 млрд кубометрів газу при внутрішньому видобутку близько 19,8 млрд кубометрів. Імпорт склав 2,6 млрд кубометрів, а з підземних сховищ було взято 4,9 млрд кубометрів газу.

Близько 32% споживаного газу припало на домогосподарства, 24% – на виробників тепла та 44% – на промисловість, армію та інших споживачів.

У холодну пору року Україна споживає близько 140-150 млн кубометрів газу на добу, з яких 55 млн кубометрів – частка власного видобутку. За словами джерел, знайомих із ситуацією, у разі припинення транзиту чи руйнування газопроводів Україна зможе забезпечувати газом населення та об'єкти критичної інфраструктури протягом лише 5-7 діб, залежно від погодних та інших умов. У разі припинення транзиту тиск у системі почне знижуватися, і Україна не матиме достатніх обсягів газу в сховищах для підтримки тиску та подачі газу споживачам.

Заміна газу іншим видом енергії можлива лише частково, оскільки для виробництва електроенергії країна теж використовує газ і не має достатніх запасів вугілля для своїх вугільних електростанцій, пише Reuters.

За даними Міненерго України, країна споживає близько 23 000  мегават енергії і має додаткові потужності для виробництва ще 3 400 мегават.

Близько 55% виробництва забезпечують чотири українські АЕС, а 29% – теплові електростанції (ТЕЦ). Для виробництва електрики ТЕЦ споживають до 10 млн кубометрів природного газу на день, що означає, що будь-який перебій у постачанні газу спричинить ефект доміно і порушить нормальне постачання.

На додачу до цього, у 2014 році проросійські сепаратисти отримали контроль практично над усіма українськими вугільними шахтами, які раніше постачали вугілля на ТЕЦ країни. Ось чому Україна змушена імпортувати вугілля, переважно морським шляхом.

В уряді кажуть, що виробники електроенергії мають контракти на постачання імпортного вугілля до закінчення опалювального сезону. Однак невеликі запаси вугілля на теплових станціях не дозволяють збільшити вироблення енергії. Україна також імпортує електроенергію з Білорусі, при цьому постачання залежать від політичної волі Мінська, союзника Росії.

Наразі Україна не має технічної можливості імпортувати електроенергію з Європи для споживачів у всіх регіонах.

Україна майже на 50% залежить від імпорту бензину з Білорусі, постачання якого зросло на 17% у 2021 році і склало близько 1 млн тонн. Ще близько 30%, або 2 млн тонн дизельного палива, важливого для збройних сил, складають російські поставки.

Всі ці дані означають, що українській владі слід мати альтернативний енергетичний план на випадок воєнного конфлікту та інших непередбачених кризових обставин, наголошує агентство.

Як повідомлялося, транзит газу через Україну у першій половині січня став мінімальним за останні чотири роки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло