«Донбасенерго» вимагає у влади стабілізувати ситуацію на ринку електроенергії
Компанія попередила про можливу зупинку роботи, якщо органи влади не відреагують

Що сталося. Комерційний директор ПАТ «Донбасенерго» Олег Ларіонов наголосив на критичності ситуації, що склалася на ринку електроенергії, а також на необхідності негайного втручання з боку органів державної влади.
Джерело. Про це він заявив під час засідання Антикризового енергетичного штабу під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля
Коментар. «Два роки теплова генерація України працює у збиток. Ми вже звикли до постійних маніпуляцій певних учасників ринку, які систематично обвалюють ціни на електроенергію і на дії яких не звертає уваги регулятор. Заходи, що вживає Національна комісія з держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), як правило, мають тимчасовий характер. Україна має ринок електроенергії, але теплова генерація, що виробляє 30 % електроенергії в країні, не може продати її за собівартістю!» – повідомив топменеджер компанії.
За його словами, низька ціна на спотовому ринку виключає можливість генерації продавати електроенергію на біржі за обґрунтованими цінами.
Що це означає. Ларіонів наголосив, що «Енергоатом» не зміг продати електроенергію навіть по 2,2 грн/кВт-год. Враховуючи те, що собівартість ТЕС сьогодні становить близько 3 грн/кВт-год, необґрунтоване зниження ціни веде до неможливості подальшої закупівлі палива, неплатоспроможності теплової генерації та неможливості сплачувати податки й виплачувати заробітну плату працівникам.
Деталі. Комерційний директор «Донбасенерго» повідомив про збиток компанії за 2021 рік, а також про збиткову роботу підприємства у січні 2022 року.
«Донбасенерго» запропонувало:
- встановити мінімальні ціни продажу електроенергії на внутрішньодобовому ринку на рівні не нижче 105 % від ціни ринку на добу наперед (РДН);
- встановити ціну купівлі небалансу на рівні цінових обмежень на РДН (price caps) +;
- запровадити обмеження продажів на РДН для електропостачальників та трейдерів в обсягах не більше 10 % від обсягу купівлі електроенергії у виробників;
- встановити максимальні цінові обмеження на РДН на рівні 6,5 грн/кВт-год, що відповідає собівартості виробництва електроенергії на газу ТЕЦ.
Якщо ж влада не вдасться до цих заходів, вже у березні−квітні «Донбасенерго» не зможе генерувати електроенергії.
«Донбасенерго» наголосило на необхідності запровадження ринку потужності не пізніше квітня 2022 року.
Бекграунд. Раніше «Донбасенерго» втратило статус «дефолтний» перед НЕК «Укренерго».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].