Небувалий зліт цін на зернові: війна в Україні штовхає світ на межу голоду
Причорноморська пшениця становить майже третину світової торгівлі

На Україну та росію припадає 30% світової торгівлі пшеницею. Війна, розв'язана Кремлем, уже призвела до небувалого злету цін на зернові та розбалансування світової продовольчої торгівлі. ООН побоюється голоду та політичної нестабільності у бідних країнах, пише RFI.
Ціни на зернові негайно відреагували на вторгнення росії в Україну. Котирування на ф'ючерсній біржі Matif у Парижі злетіли до 420 євро за тонну, тоді як до початку війни вони були на рівні 280 євро. А це вже перевищило показники, яких вони досягали під час «арабської весни» та голодних бунтів 2007–2008 років.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш висловив побоювання, що війна в Україні може спричинити «ураган» голоду у світі, глибокі порушення всесвітньої продовольчої системи та політичну нестабільність у багатьох країнах.
«Глобальний індекс цін на продовольство ФАО знаходиться на найвищому рівні за всю історію спостережень, – сказав він. – Загалом 45 африканських країн та найменш розвинених країн імпортують не менше третини своєї пшениці з України чи росії – 18 із цих країн імпортують не менше 50%. Це, наприклад, Буркіна-Фасо, Єгипет, ДР Конго, Ліван, Лівія, Сомалі, Судан та Ємен», – заявив глава ООН, знову закликавши до якнайшвидшого припинення бойових дій.
Причорноморська пшениця становить майже третину світової торгівлі, – розповів RFI Себастьєн Понселе, директор з розвитку компанії Agritel, що займається аналізом цін на сільськогосподарську продукцію.
Проте переважна більшість перевезень здійснюється морським транспортом через Чорне море. Блокада українських портів призведе до того, що постачання доведеться отримувати в іншому місці, тому терміни доставки для таких, наприклад, покупців, як Єгипет, стануть ще довшими.
Це стосується не лише пшениці, а й інших зернових. За останні роки значно зріс український експорт кукурудзи, країна є четвертим за величиною експортером і забезпечує 16% світової торгівлі. Україна також є найбільшим у світі експортером олії.
Небезпека для ринків становить невідомість щодо посівної кампанії. Війна зриває в Україні посіви соняшника та кукурудзи, а в разі затяжних воєнних дій можуть постраждати і літні врожаї пшениці. Український уряд вже призупинив експорт жита та обмежив експорт пшениці, кукурудзи та соняшникової олії.
«Незрозуміло також, хто потім збиратиме врожай, у якому стані після військових дій виявиться інфраструктура щодо збору, зберігання, транспортування та експорту», – розповів DW аналітик Пер Бродерзен.
Він нагадує, що «однією з найперших акцій російської армії під час нападу на Україну було захоплення острова Зміїний поблизу морського кордону з Румунією, щоб забезпечити тим самим контроль над підходами до українських чорноморських портів».
Між тим стало відомо, що путін краде зерно в України: з Бердянська російські кораблі вивозять зерно.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].