Швеція оцінить безпекові ризики, пов'язані зі вступом до НАТО
Нинішня ситуація на континенті може змусити країну переглянути нейтральну позицію

Швеція цінує свій нейтралітет, який дозволив їй уникати бойових дій два століття, але нинішня ситуація на континенті може змусити країну переглянути позицію.
Про це сказала прем’єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон на спільній з німецьким колегою Олафом Шольцом пресконференції у Берліні, повідомляє «Укрінформ».
Швеція не є членом військового альянсу, і глава уряду вважає це правильним, адже це допомагало її країні зберігати мир упродовж 200 років.
Але зараз безпекова ситуація в Європі змінилася через напад росії на Україну. Тому у шведському політикумі ведеться дискусія щодо перегляду позиції та оцінки безпекових ризиків, зазначила Андерссон. «Коли дискусія завершиться, ми побачимо, яким є для Швеції найкращий шлях», – заявила вона.
Політик згадала погіршення безпекової ситуації в регіоні Балтії останніми роками та зазначила, що у зв’язку з цим було вирішено підвищити видатки на оборону, які суттєво зросли з 2015 року. Швеція вирішила спрямовувати 2% ВВП на потреби оборони (це є метою країн НАТО) і посилила військову співпрацю з іншими країнами як партнер Північноатлантичного альянсу.
Андерссон зауважила, що Швеція не є насправді нейтральною з моменту, коли набула членства в ЄС, адже там діють засади солідарності. «Якщо буде вчинено напад на одну з країн ЄС або там станеться криза, ми підтримаємо цю країну, в тому числі якщо це потребуватиме відправлення військ», – пояснила прем’єр.
Вона наголосила на важливості розуміння того, що напад росії стосується не лише України, а й усієї європейської безпекової архітектури. Центральним пунктом порядку, зазначила політик, залишається те, що країни самі, а не рф чи якась інша держава, вирішують, яку безпекову політику їм проводити.
Відповідаючи на запитання, чи могла б позаблокова Швеція бути прикладом для України, Андерссон сказала, що це мають вирішувати Президент Зеленський і народ України.
Канцлер Шольц своєю чергою заявив, що Німеччина відчуває відповідальність не лише перед партнерами по НАТО, щодо яких є чіткі зобов’язання на випадок агресії, а й перед партнерами по ЄС. Безпека, заявив канцлер, має будуватися спільними зусиллями, але зараз Європа стикнулася з порушенням усіх домовленостей і правил, використанням сили для зміни кордонів, для створення загрози суверенітету незалежних країн.
«Напад на Україну не може бути виправданий нічим», – наголосив глава німецького уряду.
Шольц також традиційно закликав путіна негайно зупинити війну та вивести війська з території України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].