Бункери на «Азовсталі» здатні витримати пряме попадання ядерної бомби – директор заводу
Керівництво комбінату з 2014 року готувало п'ять потужних бомбосховищ для порятунку маріупольців

Що сталося. Керівник заводу «Азовсталі» Енвер Цкітішвілі запевнив, що п'ять бомбосховищ на території комбінату в Маріуполі здатні витримати пряме попадання ядерного боєзаряду.
Джерело. Про це Цкітішвілі сказав в інтерв'ю BBC.
Деталі. «У 2014 році, коли Маріуполь потрапив під прямий обстріл важкої артилерії, і особливо постраждав східний район – ми почали міркувати над тим, що робитимемо, якщо ескалація піде далі до міста», – розповів гендиректор заводу.
Тоді, за його словами, на заводі почали відновлювати бомбосховища, що залишилися з часів Радянського Союзу. І звернули увагу, що їх було 36 штук, які одночасно могли б переховувати 12 006 людей.
«Ми замислилися: тоді на комбінаті працювало 10 847 людей. І зрозуміли, що можемо з міста покликати людей, які прийдуть і будуть рятуватися», – каже Цкітішвілі.
Згідно з відкритими архівами, у 1977 році, коли реконструювали конверторний цех, частину доменного цеху, коксохімічне виробництво, на комбінаті також було відкрито та реконструйовано бомбосховища.
«Було п'ять дуже потужних бомбосховищ, які витримували згідно з нормами радянського законодавства – на той період, архітектурного – порядку влучання одного прямого ядерного удару. Вони могли витримати та врятувати людей», – розказав керівник «Азовсталі».
Він запевнив, що всі ці роки (з 2014 по лютий 2022 року) щодня тренувалися, як люди будуть спускатися в бомбосховища, виходитимуть звідти, хто куди йде і як це виглядатиме.
«Після 2014 року ми не вірили в розповіді про те, що буцімто все буде добре, і це все якось минеться. Ми розуміли, що ескалація можлива і до неї треба готуватись», – говорить Цкітішвілі.
Гендиректор додав, що найменша товщина між поверхнею землі й стелею підземних тунелів становить 8 метрів. Але за його словами, це комунікаційні тунелі, які є переходами між різними бункерами, але самі бомбосховища знаходяться глибше.
Цкітішвілі сказав, що співробітники заводу напередодні початку вторгнення, створили дуже великі запаси питної води та продовольства в бункерах, що уможливлює тривале проживання в них. Він переконаний, що це суттєво допомогло захисникам Маріуполя та цивільним втриматися під прямими бомбардуваннями російських окупантів.
Крім того, він сказав, що станом на зараз у підземних бомбосховищах заводу досі перебувають близько 300 цивільних осіб, з-поміж них 30-40 діти. Крім того, велика частина людей мають важкі поранення і їм потрібна кваліфікована медична допомога.
Цкітілашвілі розповів, що ФСБ рф намагалось допитувати співробітників меткомбінату, яких силоміць депортували на територію, підконтрольну росіянам. Російські окупанти хотіли дізнатись у працівників заводу, де пролягають комунікації бункерів та як влаштовані входи й виходи в бомбосховища. Проте, за словами Цкітілашвілі, співробітники вдавали, що мали посади на таких щаблях, який не дозволяв пропуск на режимні об'єкти.
Бекграунд. Сьогодні російські загарбники розпочали штурм заводу «Азовсталь», який боронять українські Сили оборони в заблокованому Маріуполі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].