Чорнобильські детектори радіації відновили роботу вперше після вторгнення росії
Представники МАГАТЕ хочуть відвідати Запорізьку АЕС у співпраці з російською владою

Детектори радіації на Чорнобильській атомній електростанції в Україні відновили роботу вперше після російського вторгнення, рівні радіації в нормі, заявив у середу глава Міжнародного агентства з контролю за ядерною безпекою (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі, пише The New York Times.
Він назвав відновлення передачі даних про радіацію «дуже позитивним кроком уперед для ядерної безпеки в Україні».
«Це завершує тривалий період фактичного інформаційного затемнення, що створювало велику невизначеність щодо радіаційної обстановки в цьому районі, особливо коли він перебував під російською окупацією», – сказав він.
Детектори перестали працювати 24 лютого, у перший день вторгнення. Російські війська розбили табори та викопали траншеї у лісах навколо АЕС, де досі спостерігається високий рівень радіації.
Російські війська пішли з ЧАЕС 31 березня.
Гроссі та міжнародні експерти висловили тривогу щодо безпеки українських ядерних реакторів. Цього тижня Україна також знову висловила занепокоєння щодо безпеки Запорізької АЕС, яка нині перебуває під контролем російських сил.
Україна повідомила МАГАТЕ у понеділок, що вона «втратила контроль» над АЕС у Запоріжжі і що зв'язок із станцією перервався. Україна також заявила, що ланцюжок поставок запчастин на станцію порушено.
Українські представники енергетики гнівно відреагували цього тижня після того, як пан Гроссі заявив, що працює з російською владою над організацією екстреного візиту на запорізький об'єкт.
«Енергоатом», оператор української атомної електростанції, заявив, що такий візит лише «узаконить перебування окупантів».
За даними агентства, наразі до української енергосистеми підключено вісім діючих ядерних реакторів, у тому числі два у Запоріжжі.
Наголосивши на небезпеці, яку становлять російські бомбардування України, українська влада в неділю поінформувала міжнародні регулюючі органи про те, що над заводом була помічена крилата ракета.
«Якщо ракета зіб'ється зі шляху поблизу атомної електростанції, це може серйозно вплинути на її фізичну цілісність, що може призвести до ядерної аварії», – сказав Гроссі в середу.
Як повідомлялося, МАГАТЕ має намір відправити місію на Запорізьку АЕС, окуповану росіянами.
Між тим окупанти за тиждень викрали 11 працівників Запорізької АЕС.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].