Посол у Німеччині Андрій Мельник: «Мені байдуже, чи хтось образиться. Я тут не для конкурсу краси»
Головний дипломат України в Німеччині веде себе не дипломатично

«Краще закрий свій лівий рот», – написав Андрій Мельник у Твіттері німецькому політику, який критикував український полк «Азов».
Також Мельник вигукнув грубий епітет, коли глава комітету із закордонних справ німецького парламенту виходив зі студії після повного розчарувань спільного виступу в ток-шоу.
А ще раніше він назвав канцлера Німеччини Олафа Шольца «ображеною ковбаскою» за відмову відвідати Київ на тлі сварки через зв'язки президента Німеччини з росією.
Але Андрій Мельник, який обіймає посаду посла України в Берліні з 2014 року, не вибачається.
«Мені начхати, що вони думають. Я тут не для конкурсу краси», – сказав він в інтерв'ю The Washington Post, одягнений у жовту краватку і синю сорочку. – Якщо хтось почувається ображеним, мені все одно. Моє єдине завдання – розповісти людям правду про те, що відбувається, і про цю катастрофічну ситуацію в моїй країні».
Відвертість Мельника викликала фурор у статечному світі німецької політики, але його сварки з німецьким політичним істеблішментом також відображають ширшу напруженість у відносинах між Україною та Німеччиною.
Від темпів постачання зброї до своїх сумнівів щодо нафтових і газових ембарго Німеччина неодноразово не виправдовувала очікувань України.
А 46-річний посол у Берліні став одним із найгучніших критиків Німеччини.
Мельник бачить публічний шеймінг як найефективніший спосіб отримати допомогу на тлі політичної інертності, в той час як росія поступово завойовує українську територію.
«Німеччина, принаймні, коли йдеться про Україну, приймає рішення лише під тиском, – сказав він. – Лише коли ви вимагаєте публічно, і коли якийсь час точаться дебати, тільки тоді у вас є рішення».
У квітні після кількох тижнів напружених дебатів про те, чи відправляти важке озброєння Україні, Шольц нарешті схвалив постачання зенітних машин німецького виробництва. Але за два місяці важке озброєння з Німеччини досі не прибуло в Україну, сказав Мельник.
Після вагань Німеччина надала Україні кілька одиниць важкого озброєння.
«Німеччина – чемпіон світу з обіцянок, а потім нічого не робить», – каже Мельник.
Тому він прагнув посилити тиск у ЗМІ. За підрахунками його офісу, до вторгнення росії 24 лютого він дав близько 800 інтерв'ю. Зараз його помічники просто збилися з рахунку.
Але, граючи роль критика і відмовляючись від традиційних дипломатичних тонкощів, він також став об'єктом критики.
З'явившись минулого місяця на головному політичному ток-шоу Німеччини, він посварився з популярним інтелектуалом Харальдом Вельцером, який закликав припинити постачання зброї в Україну.
Вельцер назвав Мельника «неймовірно агресивним співрозмовником».
За словами Вельцера, історія Німеччини впливає на настрої в країні щодо постачання зброї.
«Війна, яку ми пережили, торкнулася кожного покоління».
«А ви знаєте, скільки людей нацистська Німеччина вбила в Україні? – втрутився Мельник. – Ваші предки вбили 10 мільйонів людей у моїй країні».
А потім був епізод із “ображеною ковбаскою”, широке коло німецьких політиків вимагало вибачень.
Олаф Шольц заявив, що не поїде до Києва після того, як Зеленський відмовився від візиту президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра, який до вторгнення надто дружив із москвою.
Мельник у відповідь сказав, що Шольц «поводиться, як ображена ковбаска» – поширений вислів в Німеччині для тих, кого легко образити.
«Тон недоречний», – заявив в інтерв'ю німецькому ТБ депутат від християнсько-демократичної партії Йоганн Вадефул. – Навіть у особливій ситуації дипломати повинні поводитися належним чином стосовно державних чиновників».
І хоча прямолінійний стиль Мельника, мабуть, зробив його лідером ЗМІ, він викликав роздратування серед частини політиків.
«Я думаю, що він трохи перестарався, – сказав один німецький політик, який на умовах анонімності дав відверту оцінку послу. – Він регулярно веде себе за межами можливостей та вимог посла. Ви не можете як посол щодня нападати на главу уряду чи держави».
За словами Мельника, поїздка Олафа Шольца до Києва буде «символічною», «бо тепер виникає питання: Німеччина на нашому боці?»
Шольц, відомий вкрай обережним публічним стилем, багато в чому протилежний Мельнику. Він ухиляється від прямих заяв і здебільшого не втручався далеко в справи України.
В один із найсміливіших моментів, через три дні після початку російського вторгнення, Шольц оголосив «Zeitenwende» – поворотний момент для Німеччини. Він оголосив про значне збільшення видатків Німеччини на оборону і відмовився від червоної межі щодо постачання зброї до зон конфліктів.
«Це був один з дуже небагатьох днів за останні дні, коли я відчував себе щасливим», – сказав Мельник.
Але тепер посол переймається тим, що Шольц навіть не може змусити себе сказати, що Україна має виграти війну. Натомість канцлер заявив, що росія не повинна перемогти – різниця невелика, але, на думку декого, суттєва.
За словами Мельника, Німеччина може продемонструвати, хто має перемогти, поставками зброї.
Українські солдати пройшли навчання у Німеччині з гаубичними системами Panzerhaubitze 2000 після того, як Берлін пообіцяв надіслати 7 таких систем. Але Мельник стверджує, що Україні потрібно від 800 до 1000 таких систем, щоб переломити ситуацію.
Наприклад, система ППО IRIS-T, обіцяна Німеччиною цього місяця. «Вона не змінює правила гри», – каже він. – Гра зміниться, коли Німеччина вирішить, переступивши через свої власні раціональні інтереси, допомогти всім, чим може».
Хоча Німеччина зобов'язалася відмовитися від російської нафти до кінця року, Мельник сказав, що мораторій на російський газ стане ключем до тиску на москву, хоч би яким болючим він був для Європи. Якщо Німеччина призупинить подачу газу на три місяці – і пов'язані з ним платежі – «подивимося, чи збирається путін змінити свій курс чи ні. Я впевнений, що він би це зробив”, – каже Мельник.
Поки недоброзичливці Мельника звинувачують його в тому, що він ніколи не задоволений, посол вказує на необхідність терміновості, оскільки щодня гинуть десятки українських солдатів.
«Росія перемагає, – сказав він. – Не просто захоплюючи нові території, але знищуючи все, що там є, вбиваючи людей, висилаючи людей, перетворюючи цілі райони на місячний ландшафт».
Про критику щодо себе він каже: «Мені не подобаються сварки чи образи. Але єдине, що для мене що має значення: чи допоможе Німеччина?»
Нагадаємо, нещодавно посол України розкритикував Німеччину за відсутність гостинності щодо українських біженців.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].