ЄС близький до компромісу в протистоянні росії і Литви через Калінінград, щоб розрядити напругу - Reuters

ЄС близький до компромісу в протистоянні росії і Литви через Калінінград, щоб розрядити напругу - Reuters

Не останню роль в цих переговорах відіграє влада Німеччини

ЄС близький до компромісу в протистоянні росії і Литви через Калінінград, щоб розрядити напругу - Reuters
Фото: DR

Транзит товарів через Литву в російську Калінінградську область може повернутися в нормальне русло протягом кількох днів, повідомили два джерела Reuters, знайомі із ситуацією, оскільки європейські посадовці схиляються до компромісної угоди з балтійською державою, щоб розрядити скандал із москвою.

Калінінград, який межує з країнами Євросоюзу і залежить від залізниць та автомобільних доріг, що проходять через Литву для більшості товарів, був відрізаний від деяких вантажних перевезень з материкової частини росії з 17 червня через санкції, запроваджені Брюсселем.

Європейські офіційні особи ведуть переговори про звільнення території від санкцій, які досі стосувалися промислових товарів, таких як сталь.

Угода може бути укладена вже початку липня, якщо Литва зніме свої застереження, сказали анонімні джерела.

У той час як західні держави пообіцяли стати на захист України, підтвердивши свою рішучість на самітах G7 і НАТО цього тижня, Європі важко підтримувати суворі санкції і уникати подальшої ескалації з росією.

Ось чому європейські чиновники за підтримки Німеччини шукають компроміс для вирішення одного зі своїх численних конфліктів із москвою, сказало одне із джерел.

За його словами, якщо традиційний маршрут для російських товарів до Калінінграда, спочатку через його союзницю Білорусь, а потім Литву, не буде відновлено, прибалтійська держава побоюється, що москва може використати військову силу, щоб прокласти сухопутний коридор через її територію.

А оскільки Німеччина має солдатів, дислокованих у Литві, і, якщо це станеться, вона може бути втягнута в конфронтацію разом зі своїми союзниками по НАТО.

Найбільша економіка Європи також значною мірою залежить від імпорту російського газу і буде вразливою до будь-якого скорочення потоків, якщо калінінградська суперечка загостриться.

«Ми повинні дивитися правді в очі», – сказав співрозмовник, безпосередньо знайомий із дискусіями в ЄС, назвавши Калінінград «священним» для москви.

«У путіна набагато більше важелів впливу, ніж у нас. У наших інтересах знайти компроміс», – сказав він, визнавши, що кінцевий результат може здатися несправедливим.

Представник МЗС Литви заявив, що продовжить консультації з Єврокомісією щодо застосування санкцій.

«Санкції повинні застосовуватися, і будь-які прийняті рішення не повинні підривати довіру та ефективність санкційної політики ЄС», – заявив представник.

«Оскільки калінінградський транзит можливий через різні країни-члени ЄС, пояснення Єврокомісією того, як застосовувати санкції ЄС, не може обмежуватися Литвою», – зазначив він.

Один із співрозмовників, безпосередньо обізнаних із цього питання, сказав, що компромісну угоду буде знайдено до 10 липня, а другий вважає, що про це може бути оголошено наступного тижня.

Ця поступка може бути зроблена лише за умови, що санкціоновані вантажі будуть використовуватися в Калінінграді, а не експортуватися через його порт, де базується Балтійський флот росії, уточнив він.

Нагадаємо, російські хакери здійснили масштабну кібератаку на Литву через обмеження на транзит вантажів у Калінінград.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло