росія хоче створити платформу для торгівлі своєю нафтою

росія хоче створити платформу для торгівлі своєю нафтою

Бенчмарк має з'явитися 2023 року

росія хоче створити платформу для торгівлі своєю нафтою
Фото: shutterstock

Поки західні країни шукають спосіб зменшити доходи росії від продажу нафти, обговорюючи зокрема питання обмеження її ціни, російська влада вирішила розробити власну платформу та створити сорт-орієнтир (бенчмарк), щоб потенційні покупці могли працювати з російськими постачальниками безпосередньо, пише The Moscow Times.

Провідні міністерства, нафтові компанії та Центральний банк планують запустити таку платформу у жовтні, пише Bloomberg із посиланням на документ, з яким йому вдалося ознайомитися. Потім країна спробує залучити іноземних покупців, які б допомогли забезпечити достатній обсяг торгів для того, щоб можна було встановити референтну ціну для російської нафти. Згідно з планом, бенчмарк має з'явитися між березнем і липнем 2023 року.

Головний сорт російської нафти Urals традиційно торгувався з дисконтом до світового орієнтиру – північноморської нафти Brent. До вторгнення росії в Україну дисконт зазвичай становив кілька доларів за барель, але після 24 лютого швидко перевищив $30. 

Це привабило азіатські країни (спочатку Індію та Туреччину, потім Китай), які почали купувати російську нафту у великих обсягах. Тим більше що США та Велика Британія ввели ембарго на її закупівлі, а потім ЄС вирішив відмовитися від неї з кінця цього року.

Дисконт для іншого російського сорту, ESPO (з вищим вмістом сурки), який на Далекому Сході також закуповує Китай, зараз менший, ніж у Urals.

Росія більше десятиліття намагалася створити власний нафтовий бенчмарк, але не могла залучити достатньо покупців, які б забезпечили високий обсяг торгів.

Два чиновники на умовах анонімності підтвердили Bloomberg, що робота над створенням платформи ведеться. Мета, за їхніми словами, забезпечити можливість для продажу російської нафти без зовнішніх обмежень. Топменеджер російської нафтової компанії підтвердив, що точаться дискусії про створення власного цінового орієнтиру.

Розгляд цього питання на ранній стадії, зазначає Bloomberg. Згідно з документом, відомства мають вирішити, чи потрібне для створення платформи додаткове законодавче забезпечення.

Міністр фінансів США Джанет Єллен наполягає, що запровадження «стелі» для цін на російську нафту дозволить не лише обмежити приплив нафтодоларів до росії та її можливості щодо продовження війни в Україні, а й знизити світові ціни на нафту.

Про це вона заявила в четвер на пресконференції на зустрічі міністрів фінансів «великої двадцятки» в Індонезії. 

Проте навіть з обмеженням росія зможе продавати нафту з прибутком і мати доступ до ринків, які зараз за допомогою санкцій обмежили її імпорт, а споживачі, включно з Індією і Китаєм, зможуть знизити витрати на енергоресурси, сказала Єллен.

Це питання вона обговорювала з віцепрем'єром Державної ради Китаю Лю Хе, розповіла Єллен напередодні The Wall Street Journal. Лю та його колеги «вислухали і готові продовжити з нами дискусію на цю тему», сказала Єллен.

Міністерство економіки Китаю у відповідь повідомило, що американська сторона «представила свої міркування» щодо встановлення граничної ціни на нафту «з певної країни». «Ми вважаємо, що це дуже складне питання. Як передумову для його розгляду, всі зацікавлені сторони повинні прагнути організувати діалог заради миру, сприяти охолодженню, а не загостренню української кризи», – цитує заяву представника міністерства South China Morning Post.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло