«Місія не була нездійсненною»: країни ЄС домовилися, як знизити споживання газу на 15%

«Місія не була нездійсненною»: країни ЄС домовилися, як знизити споживання газу на 15%

Міністри енергетики досягли угоди про те, як цієї зими не дати Євросоюзу замерзнути

«Місія не була нездійсненною»: країни ЄС домовилися, як знизити споживання газу на 15%
Фото: DR

На тлі того, що російський монополіст «Газпром» все сильніше і сильніше урізує поставки газу в Європу, минулого тижня Єврокомісія запропонувала добровільно скоротити споживання газу на 15% з серпня по березень. У вівторок міністри енергетики європейських країн  із цим погодилися, пише moscowtimes.eu.

Перед їхньою зустріччю суперечки між країнами виникли щодо того, як переходити до обов'язкових скорочень, які Єврокомісія хотіла вводити своїм розпорядженням.

У результаті міністри домовилися що винятки будуть зроблені для деяких країн та критичних для всього Євросоюзу галузей.

Чехія, яка головує в ЄС, повідомила у Twitter:

“Місія не була нездійсненною! Міністри досягли політичної угоди щодо зниження попиту на газ перед майбутньою зимою”.

Єдиною країною, яка виступила проти угоди, стала Угорщина, яка лише кілька днів тому заявляла, що розраховує купити у росії додатково 700 млн кубометрів газу, повідомляють Bloomberg і Reuters з посиланням на учасників зустрічі. Однак для прийняття угоди не потрібна одностайність, а просто більшість голосів.

Заступник міністра економіки Німеччини Свен Гігольд назвав сьогоднішнє рішення «безпрецедентним кроком у європейській солідарності»:

«Країни ЄС, які не імпортують російський газ, демонструють підтримку та дали зобов'язання скоротити споживання. Такого ще ніколи не траплялося».

Домовленості було досягнуто на тлі чергового стрибка цін на газ, що послідував після вчорашнього рішення «Газпрому» скоротити поставки «Північного потоку 1» з 40% до 20% від потужності. 

Ціна вперше з початку березня, коли вона злетіла після вторгнення росії до України, перевищила $2000 за 1000 кубометрів.

При визначенні цілей враховуватиметься рівень заповненості сховищ конкретних країн. Зараз у цілому по ЄС вони заповнені на 66,7%, за даними Gas Infrastructure Europe, проте показники по окремих країнах сильно різняться – від 100% у Португалії та 98,5% у Польщі до 44,4% у Болгарії та 48% у Хорватії.

Відповідно до угоди, для країн, які до серпня досягнуть мети ЄС із заповнюваності сховищ, цілі з економії можуть бути знижені; їх приблизно близько дюжини, включаючи Німеччину та Італію. 

Скорочення споживання також не стосуватиметься підприємств важливих для економіки галузей, наприклад, сталеливарної.

Острівні держави, Ірландія та Мальта, можуть попросити знизити обов'язкові цілі, оскільки не пов'язані інтерконекторами з іншими країнами континенту.

Зробити це може й Іспанія. Вона не отримує російського газу, імпортує багато СПГ, але слабко пов'язана з внутрішніми країнами континенту, тому не може активно ділитися з ними паливом. 

Часткові винятки можуть бути зроблені і для країн Балтії, електромережі яких не синхронізовані з європейською системою і сильно залежать від газу.

Нові правила діятимуть один рік, а не два, як пропонувалося спочатку.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло