Росія не може використати дрони проти ЗСУ, тому вона використовує їх проти українського населення — експерт
Україна швидко вчиться знищувати іранські дрони такою ж дешевою зброєю

Експерт з російських збройних сил, науковий співробітник школи Флетчера при університеті Тафтса (США) Павло Лузін розповів в інтервю RFI, навіщо росія використовує в Україні іранські дрони, і чи вдасться їй чогось добитися такою тактикою.
Тактика російської армії спростилася до тактики терористів
Ці дрони у війні проти ЗСУ російська армія використати не може. Вона їх використовує у війні проти українського населення. По суті, тактика російської армії спростилася до тактики повстанських рухів – до тактики Хезболли чи якихось хуситів.
На війну ці дрони не вплинуть. Там є цікаві вироби іранських інженерів, але загалом вони є досить примітивними, простими, і Україна дуже швидко вчиться їх знищувати. Знищувати так само дешево, як ці дрони були зроблені: ставлячи по периметру міст кулемети, зенітну артилерію. І як 60-70-80 років тому збивали поршневі літачки за допомогою зенітної артилерії, так само ці дрони зараз збиваються і будуть збиватися у все більших кількостях.
Іран віддав росії накопичені раніше запаси
Спочатку, коли мова зайшла про іранські дрони влітку, було не дуже зрозуміло, де Іран їх може виробляти і таке інше. Викликав сумнів, що це може бути щось масове, великосерійне. Але виявилося, щось вони там навиробляли.
Я так розумію, що основна маса дронів – це не те, що зараз сходить із якогось конвеєра і одразу вирушає до російської армії. Я думаю, це те, що Іран напрацював за кілька попередніх років. Днями з'явилися супутникові знімки іранського заводу. Масштаби цього заводу не дозволяють припустити, що він виробляє ці дрони десятками на день або тисячами на рік. Там швидше за все три-чотири сотні на рік вони можуть виробляти один дрон на день.
Удари по інфраструктурі не вплинуть на хід війни
Росія намагається зламати волю суспільства, української еліти до опору. Намагається створити якісь нерозв'язні проблеми. Але ті люди, які планують цю тактику терору у військовому російському керівництві, в адміністрації президента, в Раді безпеки, вони стали терористами, але вони нічого не доб'ються. Давно вивчено, що тактика повітряного, артилерійського, ракетного терору, тим паче дронового терору не впливає на рішучість суспільства чинити опір далі.
Вони намагаються посадити Україну за стіл переговорів абсолютно непридатними засобами, знищивши остаточно свою репутацію, репутацію країни і загалом ризикуючи російською державністю.
Про використання на фронті
Гіпотетично їх можна використати на фронті, але вони ні на що не вплинуть. 40 кг вибухівки – це артилерійський снаряд. Тільки артилерійський снаряд коштує дешевше. Ну дрон, ну полетів, швидкість маленька, легко збити. Він ні на що не вплине.
Навіть для української енергетичної інфраструктури – це, звичайно, проблема, але це проблема, яку можна вирішити. Вони відновлять, відремонтують це все нескладно. Це дорого, вимагає часу, але це питання. Це не щось необоротне. Прикриють вони кулеметами від дронів усі важливі об'єкти, свої міста, селища, школи.
Як збивати дрони і скільки це коштує
Україна збиває їх і ракетами, зокрема. Коли 40 кг вибухівки прилітає в місто і вбиває людину, то тут немає приводу для того, щоб рахувати, скільки коштує ракета.
Тут йдеться про те, що коли летять ці дрони, вони розряджають систему ППО. Цих ракет може не вистачити на збиття якоїсь російської крилатої ракети, яка летить за цими дронами. Тут логіка така, що ракети треба витрачати проти пріоритетніших цілей, а дрони треба збивати чимось простим. Їх навчаються збивати. Їх збивають українські льотчики.
Але година польоту гелікоптера чи літака – це теж задоволення недешеве, і ці гелікоптери та літаки потрібні для інших завдань: для боротьби з російською авіацією, для підтримки української армії на фронті, а не для полювання за цим фанерним трикутним літаючим крилом із 40 кг вибухівки. Але їх навчаються зараз збивати кулеметами.
Нині начебто розчехляють старі спарені зенітки 50-х, кінця 40-х років. І їх починають використовувати проти цих дронів. Так само, як південні корейці для захисту Сеула тримають на дахах будинків шестиствольні американські кулемети «Вулкан», які в Америці вже давно знято з озброєння. Це теж технологія 40-х-початку 50-х років. Вони їх тримають якраз для боротьби з можливим нальотом якихось дешевих крилатих ракет Північної Кореї або північнокорейських дронів, якщо вони з'являться.
Кулемети, зенітна артилерія – це все Україні посильно, тим більше, що це все може ставитися стаціонарно, а може ставитися в кузов вантажівки або пікапа, і такі мобільні групи можуть швидко пересуватися на ракетно-небезпечний напрям.
Бекграунд. Нагадаємо, раніше The Guardian писав, що Україна витрачає більше коштів на знищення іранських дронів, ніж росія – на їх закупівлю.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].