Європа готується до трансформації енергетичних ринків і йтиме в напрямку дешевшої “зеленої” енергії

Європа готується до трансформації енергетичних ринків і йтиме в напрямку дешевшої “зеленої” енергії

ЄС хоче відокремити ціни на електроенергію від ціни дорогого природного газу

Європа готується до трансформації енергетичних ринків і йтиме в напрямку дешевшої “зеленої” енергії
фото Pixaby

Євросоюз накопичив достатньо газу, щоб пережити зиму, але він також хоче вирішити більшу проблему: повністю розірвати зв’язок між цінами на газ і електроенергію.

Джерело. Про це пише Bloomberg.

Деталі. Станом на сьогодні найдорожчий енергоресурс – газ – визначає ціну на всю електроенергію на ринку. Це означає, що на плечі споживачів лягає основний тягар скорочень поставок російського газу в Європу. Це також означає, що на цьому тлі губляться переваги від недорогих відновлюваних джерел енергії, таких як вітрові електростанції, які продаються з великою націнкою.

Тепер у політиків є унікальна можливість розірвати зв’язок із газом, дозволяючи Європі стати більше прив’язаною до дешевшої та екологічно чистішої енергії. Ставки величезні: якщо все зробити правильно, це може повністю змінити ринок і сформувати абсолютно новий, незалежний від енергоресурсів ринок «зеленої енергетики», що надалі дозволить остаточно відв'язати ціни на електрику від традиційних енергоресурсів.

Ключові кроки у напрямку розвитку ринку ЄС зробить на саміті 24 листопада.

На даний момент ціни на електроенергію прив'язані та визначаються через вартість газу на ринку. Зростання вартості електроенергії впливає на всі сфери генерації в Європі, в т.ч. «зеленої енергетики», хоча витрати на її виробництво – низькі.

Рекордні ціни на газ негативно позначаються на загальній вартості електрики в Європі, хоча «зелена генерація» від газу не залежить. Як пише Bloomberg, вирішення подібного завдання дається «приблизно раз на ціле покоління», однак один невірний крок може призвести до обвалу інвестицій у нові форми енергетики.

Перш ніж зробити фінальний рух у бік зеленої енергетики, Європі доведеться вирішити кілька проблем, одна з яких – дефіцит газу.

Для вирішення короткострокових проблем ЄС придивляється до так званої іберійської моделі, яка працює у Португалії та Іспанії.

Енергогенеруючі компанії, які працюють тут на газі, зобов'язані обмежити ціни на свою енергію, проте вони мають право частково перекласти витрати на споживача, підвищивши тарифи.

Фінська енергокомпанія Wartsila Oyj вважає, що екстраполяція подібної практики на європейський ринок дозволить знизити оптові ціни в ЄС на 10–35%. Однак модель неідеальна для тих країн, які сильно залежать від постачання газу, оскільки надто високі витрати будуть перерозподілені на кінцевих споживачів.

Ще один спосіб пом'якшити наслідки скорочення постачання російського газу, необхідного для грамотного «зеленого переходу» – обмеження «непередбачено великих» доходів енергетичних компаній. ЄС уже погодився запровадити подібне обмеження для всіх постачальників електрики, стеля буде встановлена ​​на рівні 180 євро за мегават-годину з грудня по червень наступного року.

У цьому кроці, як зазначає агентство, і криється головна складність – під обмеження підпадають усі: «зелені» та «незелені» енергетичні компанії, – що знижує доходи та скорочує інвестиції, зокрема, у «правильну» галузь.

«Найбільший мінус полягає в тому, що потенційний прибуток забирається у ефективних, чистих і дешевих технологій, що погано для довгострокових інвестицій», – зазначає аналітик з енергетики в Rystad Фабіан Роннінген.

Для прискорення енергопереходу європейській владі слід розділити оптовий ринок електроенергії на дві частини: «зелений» та «незелений», а також запровадити граничну вартість на електрику, що генерується традиційними енергоресурсами.

Перехідний механізм вже працює у Великій Британії через схему «компенсуючих контрактів» для екологічно чистих виробників енергії – вона фактично фіксує стабільність доходів «зелених» компаній, що дозволяє їм нарощувати інвестиції та потужності.

Частина аналітиків у розмові з агентством висловила думку, що європейський ринок є досить зрілим і жодних додаткових стимулів йому не потрібно, щоб перебудуватися на «зелені» рейки.

Бекграунд. Нагадаємо, МЕА попередило, що Європа зіткнеться з нестачею газу у 2023 році і може не отримати навіть половину кількості, необхідної їй наступного літа для поповнення сховищ.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло