Україна знайшла нових союзників на кліматичному саміті COP27

Україна знайшла нових союзників на кліматичному саміті COP27

Головний меседж українських активістів — викопне паливо фінансує росію і війну, і воно ж спричиняє кліматичні зміни

Україна знайшла нових союзників на кліматичному саміті  COP27
Олександра Матвійчук виступає на COP27
фото Ivana Kottasova/CNN

Український павільйон на кліматичній конференції ООН COP27 у Єгипті побудований із суворих темно-сірих стін. Він виглядає як бомбосховище, дещо недоречне серед усіх яскравих павільйонів, зведених іншими країнами для демонстрації кліматичних рішень.

Контраст навмисний. Українці приїхали до Шарм-ель-Шейха з чіткою місією: висвітлити шкоду, завдану агресивною війною росії – війною, яка фінансується здебільшого за рахунок доходів від нафти та газу.

Джерело. Про це пише CNN.

Деталі. Тим часом росія на конференції була майже непомітною. Вона не створила павільйону, на відміну від попередніх років, і її делегація трималася осторонь.

Це незвичне видовище в Шармі. Курортне місто на Червоному морі є популярним місцем відпочинку для багатих росіян, особливо зараз, коли санкції та візові обмеження зробили багато інших туристичних точок недоступними для них.

Меню ресторанів і вивіски в магазинах і розважальних закладах часто написані російською та арабською мовами, що означає, що росіянам і їхнім грошам тут раді.

Але на конференції COP прийом був набагато менш привітним. Українські активісти влаштували кілька акцій протесту під час заходів, які проводила росія під час саміту, ці протести містили антивоєнні послання.

На одній панелі за участю заступника міністра природних ресурсів та екології росії один учасник протесту кричав: «Ви злочинці, військові злочинці. Ви вбиваєте мій народ. Ви стріляєте в наших людей бомбами», перед тим, як вас вивели з місця події.

«Як українка, я бачу, як викопне паливо надто довго живило російську військову машину», – каже Олександра Матвійчук, українська правозахисниця і голова Центру громадянських свобод, яка отримала Нобелівську премію миру 2022 року.

Виступаючи на конференції по відеозв’язку з Києва, Матвійчук сказав, що росія «ніколи не була покарана» за свої злочини в Чечні і Грузії, тому що світ залежить від її нафти і газу.

Кліматолог Світлана Краковська, голова делегації України в Міжурядовій групі експертів зі зміни клімату (IPCC), намагалася донести це повідомлення місяцями.

Коли наприкінці лютого росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, Краковська та її колеги з IPCC збиралися працювати над ключовим звітом.

«Того ранку я сказав своїм колегам на пленарному засіданні: «Дивіться, на нас напали росіяни, є загроза нашому життю. Але ми розуміємо, що зміна клімату не зупиниться».

«Ось чому ми зробимо свою домашню роботу, ми виживемо і протистоятимемо російській агресії, а ви продовжите свою роботу тут, у IPCC, і ви затвердите це дуже важливе резюме для політиків, щоб дати їм змогу працювати» – сказала вона на заході під час конференції COP27.

«Причиною зміни клімату є викиди викопного палива. І росія залежить від доходу від цього викопного палива. Отже, повідомлення зрозуміле. Припиніть фінансування війни за викопне паливо», – сказала вона.

Україна є одним із найбільших учасників Всесвітньої продовольчої програми, яка доставляє продовольство до країн, які страждають від голоду, спричиненого кліматичною кризою. Щоб нагадати світові про його роль як глобальної житниці та підкреслити деградацію, спричинену війною, український павільйон демонструє зразки різних типів ґрунтів, знайдених на його широких сільськогосподарських угіддях.

Український кліматичний активіст Іліес Ель Кортбі визнав цю виставку особливо зворушливою. Ель Кортбі родом з Харкова – міста, яке пережило одні з найсильніших бомбардувань.

«Коли я зайшов у павільйон, я справді відчув себе вдома. Я сумую за своєю країною», – сказав Ель Кортбі, який втік від війни до Німеччини. Він одягнений у синю сорочку та жовті джинси – кольори українського прапора.

Як і багато інших українців на саміті COP27, Ель Кортбі працює безкоштовно, допомагаючи як радник із комунікацій. Раніше Ель Кортбі організовував кліматичні страйки в Україні, і роки, проведені в якості активіста Fridays For Future (організація Грети Тунберг – ред.), були хорошою практикою для цієї ролі.

Меседж, який активісти донесли до COP27, підкреслив президент України Володимир Зеленський, який виступав на конференції минулого тижня.

«Не може бути ефективної кліматичної політики без миру на Землі, тому що насправді країни думають лише про те, як захистити себе тут і зараз від загроз, створених, зокрема, російською агресією», – сказав він на саміті.

Через кілька днів після виступу Зеленського на COP українські війська повернули місто Херсон.

Після цієї новини в українському павільйоні COP27 з’явився кавун – на власному кріслі, оповитий українським прапором.

Бекграунд. Нагадаємо, ніхто не прийшов на російський круглий стіл щодо змін клімату на СОР27, що свідчить про те, що ізоляція рф посилюється.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло