Поганий рік: європейські технологічні компанії втратили $400 млрд капіталізації в 2022 році

Поганий рік: європейські технологічні компанії втратили $400 млрд капіталізації в 2022 році

Також різко зменшилася кількість компаній-«єдинорогів» та мільярдних ІРО

Поганий рік: європейські технологічні компанії втратили $400 млрд капіталізації в 2022 році
фото Shutterstock

Загальна вартість усіх державних та приватних європейських компаній технологічного сектору з початку року знизилася з $3,1 трлн до $2,7 трлн, втративши $400 млрд.

Джерело. Про це йдеться у щорічній доповіді венчурної компанії Atomico «Стан європейських технологій», на яку посилається CNBC.

Деталі. Причинами зниження стали серйозні негативні геополітичні та макроекономічні фактори. Центробанки підвищують ставки та скасовують введені в пандемію фінансові пільги і стимули, а інвестори переглядають свої інвестиції в сферу технологій, прогнозуючи зменшення очікуваних грошових потоків.

Багато європейських компаній різко втратили значну частину своєї ринкової вартості. Шведська Klarna, що пропонує купівлю товарів в розстрочку, з початку року подешевшала на 85% – з $45,6 млрд до $6,7 млрд.

Ще більше ніж 60% втратив шведський стрімінг Spotify.

За оцінками Atomico, яка зібрала дані по 41 країні, венчурне фінансування європейських стартапів за підсумками 2022 року може зупинитися на рівні $85 млрд – це на 18% нижче, ніж минулого року.

Минулий рік був рекордним за інвестиціями через рекордну участь американських інвесторів. Цього року тренд втратив актуальність і кількість американських інвестицій із залученням $100 млн і більше порівняно з минулим роком впала на 22%.

Фінансові потоки почали знижуватися з липня цього року, а у серпні та вересні цей тренд посилився. З того часу щомісячні обсяги інвестицій у регіоні були від $3 млрд до $5 млрд, відкотившись таким чином до рівня 2018 року.

Сповільнилися і темпи появи «єдинорогів»: якщо в 2021 році з'явилися 105 стартапів з оцінкою понад $1 млрд, то в 2022 році їх виявилося лише 31.

За весь 2022 рік, додали в Atomico, по всьому світу було проведено лише три IPO з ринковою капіталізацією понад $1 млрд, два з яких припали на Європу. Для порівняння: у 2021 році таких IPO було 86.

Зрештою, європейські технологічні компанії не уникнули загальносвітового тренду на масові скорочення – цього року роботу тут втратили понад 14 000 осіб, або 7% від загальної кількості скорочень у світі.

У позитивному ключі експерти оцінюють перспективи лише деяких технологічних напрямів: штучного інтелекту, кібербезпеки та екологічних рішень. Картина щодо 2022 року загалом є похмурою, але обсяги інвестицій і донині увосьмеро перевищують показники 2015 року.

Бекграунд. Нагадаємо, BMW збільшить інвестиції у новий завод електромобілів в Угорщині до 2 млрд євро.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло