Поганий рік: європейські технологічні компанії втратили $400 млрд капіталізації в 2022 році
Також різко зменшилася кількість компаній-«єдинорогів» та мільярдних ІРО

Загальна вартість усіх державних та приватних європейських компаній технологічного сектору з початку року знизилася з $3,1 трлн до $2,7 трлн, втративши $400 млрд.
Джерело. Про це йдеться у щорічній доповіді венчурної компанії Atomico «Стан європейських технологій», на яку посилається CNBC.
Деталі. Причинами зниження стали серйозні негативні геополітичні та макроекономічні фактори. Центробанки підвищують ставки та скасовують введені в пандемію фінансові пільги і стимули, а інвестори переглядають свої інвестиції в сферу технологій, прогнозуючи зменшення очікуваних грошових потоків.
Багато європейських компаній різко втратили значну частину своєї ринкової вартості. Шведська Klarna, що пропонує купівлю товарів в розстрочку, з початку року подешевшала на 85% – з $45,6 млрд до $6,7 млрд.
Ще більше ніж 60% втратив шведський стрімінг Spotify.
За оцінками Atomico, яка зібрала дані по 41 країні, венчурне фінансування європейських стартапів за підсумками 2022 року може зупинитися на рівні $85 млрд – це на 18% нижче, ніж минулого року.
Минулий рік був рекордним за інвестиціями через рекордну участь американських інвесторів. Цього року тренд втратив актуальність і кількість американських інвестицій із залученням $100 млн і більше порівняно з минулим роком впала на 22%.
Фінансові потоки почали знижуватися з липня цього року, а у серпні та вересні цей тренд посилився. З того часу щомісячні обсяги інвестицій у регіоні були від $3 млрд до $5 млрд, відкотившись таким чином до рівня 2018 року.
Сповільнилися і темпи появи «єдинорогів»: якщо в 2021 році з'явилися 105 стартапів з оцінкою понад $1 млрд, то в 2022 році їх виявилося лише 31.
За весь 2022 рік, додали в Atomico, по всьому світу було проведено лише три IPO з ринковою капіталізацією понад $1 млрд, два з яких припали на Європу. Для порівняння: у 2021 році таких IPO було 86.
Зрештою, європейські технологічні компанії не уникнули загальносвітового тренду на масові скорочення – цього року роботу тут втратили понад 14 000 осіб, або 7% від загальної кількості скорочень у світі.
У позитивному ключі експерти оцінюють перспективи лише деяких технологічних напрямів: штучного інтелекту, кібербезпеки та екологічних рішень. Картина щодо 2022 року загалом є похмурою, але обсяги інвестицій і донині увосьмеро перевищують показники 2015 року.
Бекграунд. Нагадаємо, BMW збільшить інвестиції у новий завод електромобілів в Угорщині до 2 млрд євро.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].