Конфіскувати російські активи буде «непросто» - керівник робочої групи ЄС

Конфіскувати російські активи буде «непросто» - керівник робочої групи ЄС

Як правило, щоб це зробити потрібно спочатку довести, що вони були отримані злочинним шляхом

This material is also available in English
Конфіскувати російські активи буде «непросто» - керівник робочої групи ЄС
фото DR

Плани Євросоюзу щодо взяття під контроль російських активів після початку агресії рф проти України, насамперед державних активів на суму близько $350 млрд, є безпрецедентними та складними.

Джерело. Про це у п’ятницю, 24 березня, заявив голова оперативної групи ЄС, шведський дипломат Андерс Анлід, пише euractiv.com

«Немає нічого простого», коли справа доходить до пошуку величезних сум, призначених для оплати реконструкції України, сказав Андерс Анлід в інтерв’ю в Стокгольмі.

Від яхт олігархів до валютних резервів російського центробанку можна отримати гору багатства, але заволодіти ним у законний спосіб – легше сказати, ніж зробити.

«Це виклик – знайти прийнятні правові засоби», – сказав Анлід через тиждень після першого засідання робочої групи ЄС.

Багато російських громадян, які потрапили під санкції, оскаржили їх у суді.

Наприклад, суд ЄС на початку березня видав тимчасово призупинив частину санкцій проти російського гонщика Формули-1 Нікіти Мазепіна. Він є сином власника та виконавчого директора виробника хімічної продукції «Уралхим».

Це «лише свідчить про те, що наш Євросоюз – це союз, побудований на верховенстві права», – сказав Анлід.

Це перший випадок, коли ЄС планує не лише заморозити активи, але й арештувати їх і перерозподілити капітал – або принаймні відсотки.

«Сподіваюся, ми зможемо досягти результатів під час головування Швеції в ЄС», яке закінчується в червні, сказав він.

«Але це складні питання. Будуть короткострокові та довгострокові аспекти того, що ми робимо», – додав він.

Анлід, генеральний директор Національної ради торгівлі Швеції, дійсно має досвід у цій сфері. Раніше він працював над пакетами санкцій, накладених на москву після анексії Криму в 2014 році.

Цільовій групі доведеться «бути трохи інноваційною, щоб рухатися вперед», сказав він.

Юридичні експерти розрізняють приватні активи, заморожені західними урядами – наприклад, яхту олігарха – та державну власність, таку як валютні резерви центрального банку рф.

Державні активи зазвичай більші – лише валютні резерви росії, за даними ЄС, складають майже 300 млрд – і їх легше конфіскувати законним шляхом.

У випадку приватних активів юридичні гарантії означають, що західні держави можуть назавжди конфіскувати їх лише за дуже обмежених обставин – коли можна довести, що вони є доходами від злочину.

Один із варіантів, пояснив Анлід, полягав би в тому, щоб не конфіскувати активи назавжди, а арештувати лише дохід або відсотки з капіталу.

Бекграунд. Як повідомлялося, США стягнули з російського олігарха Малофєєва $5,4 млн, кошти можуть передати Україні.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло