Бізнес підвищив свої очікування ділової активності до рівня грудня 2021 року

Бізнес підвищив свої очікування ділової активності до рівня грудня 2021 року

У березні 2023 року ІОДА підвищився до 49,5 із 45,0 у лютому

This text is also available in English
Бізнес підвищив свої очікування ділової активності до рівня грудня 2021 року
Фото: depositphotos.com

Підприємства всіх секторів у березні оптимістичніше оцінили результати та перспективи своєї діяльності.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

У березні 2023 року ІОДА підвищився до 49,5 із 45,0 у лютому й майже досяг рівноважного рівня. Це є найвищим значенням із грудня 2021 року.

Підприємства торгівлі надали найоптимістичніші оцінки результатів і перспектив своєї діяльності на тлі пожвавлення споживчих настроїв, поліпшення ситуації з енергопостачанням та збільшення пропозиції товарів: секторальний індекс у березні зріс до 53,6 із 47,0 у лютому, перетнувши нейтральний рівень уперше після листопада 2021 року.

Респонденти суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту й обсягів закупівлі товарів для продажу. Водночас, зважаючи на пом’якшення оцінок стосовно закупівельних цін, вони очікували на незначне зменшення торговельної маржі.

Поліпшення ситуації в енергетиці та й зовнішньої кон’юнктури, а також налагодження ланцюгів постачань позитивно вплинули на оцінки респондентів промисловості. Уперше після лютого 2022 року вони очікували зростання своїх економічних результатів порівняно з попереднім місяцем: секторальний індекс у березні перетнув нейтральний рівень і становив 51,2 порівняно з 47,2 у лютому.

Респонденти очікували зростання обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних. Одночасно суттєво знизився песимізм в оцінках обсягів незавершеного виробництва (невиконаних замовлень) та послабились очікування щодо зростання залишків готової продукції.

Підприємства будівництва, зважаючи на сезонний фактор, суттєво пом'якшили негативні оцінки своїх економічних результатів: секторальний індекс у березні становив 45,9 (у лютому – 33,5). Респонденти очікували зростання обсягів закупівлі послуг підрядників, а також сировини й матеріалів. Водночас будівельники не прогнозували змін обсягів будівництва та значно послабили негативні оцінки щодо обсягів нових замовлень.

Підприємства сфери послуг попри сезонне пожвавлення, мали найстриманіші оцінки щодо своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 45,7 порівняно з 43,2 у лютому. Респонденти дещо пом’якшили, але зберегли негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання. Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, прогнозують уповільнення темпів зростання закупівельних цін і цін підрядників, а також цін і тарифів на власну продукцію/послуги.

Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, поки не очікують на збільшення загальної чисельності своїх працівників. Найменш песимістичні оцінки в підприємств торгівлі.

Бекграунд. Чого очікує бізнес від держави для розвитку в 2023 році і які галузі лишаються цікавими для інвесторів – читайте у матеріалі Mind.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло