Парламентська ТСК пропонує ліквідувати АРМА через мільйонні розкрадання активів
Нардепи дослідили повільність реалізації арештованих активів, відмивання грошей та непрозорість продажів

Очільник Тимчасової слідчої комісії (ТСК) щодо роботи БЕБ Ярослав Железняк заявив, що АРМА варто ліквідувати й запропонував перевести всі торги арештованими активами на платформу «Прозорро».
Про це Железняк написав у своєму телеграм-каналі після засідання комісії.
На зустрічі були присутні голови АРМА, БЕБ, ОГП, електронного майданчика СЕТАМ, представники Одеського припортового заводу, Енергетичної митниці, «Укрхімтрансаміаку», «УЗ», «Прозорро.Продажі» і представники ЗМІ.
Для дослідження роботи АРМА взяли до розгляду два приклади:
⁃ реалізацію арештованих 42 000 тонн російського аміаку «Тольяттіазот» / «Міндобрива»;
⁃ реалізацію арештованих 2200 тонн калію «Белкалію».
У ТСК виникли претензії щодо повільності процесу накладання арешту в рамках кримінального провадження та подальшого продажу (результати в частині роботи БЕБ, прокуратури та АРМА):
У травні 2022 року окупанти завдали удару по Одеському припортовому заводу (ОПЗ). Вибухи відбулися за 50 метрів від сховищ із 42 000 тон російського аміаку.
«У ТСК було логічне запитання: чому цей аміак за три місяці широкомасштабного вторгнення досі знаходився там і не був проданий? На засіданні дізналися, що БЕБ по цьому аміаку не реагувало понад 5 місяців. Тільки 5 квітня 2022 року було розпочато кримінальне провадження і тільки 13 липня 2022 року цей аміак було передано для реалізації в АРМА», – пояснює Железняк.
За його словами, «стимул» рухатися швидше з'явився після наради в Офісі Президенту (під головуванням заступника Р. Шурми) у червні 2022 року.
АРМА продала останню партію аміаку в березні цього року.
«Тобто понад рік повільність цих трьох органів наражала жителів Одещини на серйозну небезпеку», – каже Железняк.
Він зазначає, що провадження досі не дійшло навіть до стадії підозри. Якщо результатів розслідування не буде, то за цей аміак Україні доведеться повертати кошти резидентам терористичної держави. БЕБ і прокуратура запевнили, що в провадженні призначено експертизи, і воно просувається, хоч і повільно.
Також у ТСК розбирали ціну, за якою було продано калій та аміак.
Вартість проданого аміаку за п'ятьма аукціонами загалом становила 1,3 млрд грн, тобто фактично десь 33 000 грн за тонну. При цьому за цей період середня ціна на Прозорро становила близько 41 000 грн за тонну (без ПДВ).
АРМА пояснювала таку різницю тим, що до вартості треба було ще заплатити митні платежі (2% мита та 20% ПДВ), зберігання на ОПЗ і транспортування.
Але, як зазначає Железняк, ні мито, ні ПДВ не сплачено, а ОПЗ повідомило, що за зберігання не сплачено ще 178 млн грн.
За словами нардепа, надалі цей аміак продавався компаніям з ознаками фіктивності, які перепродавали його з націнкою та перекривалися, імовірно, схемним ПДВ.
«Таким чином, якщо взяти по мінімуму вартість аміаку на той час по 49 000 грн, то збитки від такої реалізації становлять 293 млн грн, а враховуючи, що ОПЗ ще чекає на 178 млн грн за зберігання, то недоотримання становлять близько 471 млн грн», – підрахували в ТСК.
Щодо калію: різниця в цін між ринковими та цінами продажу ще більша. Зазначається, що 2200 тонн було продано АРМА у вересні 2022 року через платформу «Придніпров'є-2021» по 17 700 грн без ПДВ, в той самий час на «Прозорро» у грудні того ж року «Укргазвидобування» продавала мінімум по 41 500 грн із ПДВ.
«Збитки по калію становлять 44,6 млн грн тільки на цій невеликій частині», – зазначає Железняк.
Також ТСК дослідила прозорість продажу калію та аміаку.
Товар продавався через майданчик «Придніпров'є-2021».
«Ви думаєте, щоб дізнатися, що продається через АРМА, логічно було б відкрити їхній сайт, зайти на спеціальну вкладку про реалізацію активів та в пошуку вбити що саме нас цікавить? Ні. На сайті АРМА такого розділу взагалі немає і дізнатися про такі торги в такий спосіб неможливо.
Добре, тод,і якщо знати, що продаж здійснюється через майданчик «Придніпров'є-2021», можна спробувати відкрити google та знайти там по назві цього майданчика їхній сайт, і вже там шукати. Але й на цьому сайті не буде рівно нічого про аміак чи калій. Щонайменше так було весь час», – повідомляє нардеп.
Він зауважує, що, тільки зайшовши за посиланнями https://agency.dtrade.biz.ua/ чи https://ets.dtrade.biz.ua/ і прибравши налаштування захисту, можна побачити ці закупівлі. При цьому посилання відкривається лише з окремих браузерів.
«Тобто все зроблено так, щоб про закупівлю ніхто з потенційних покупців не дізнався. Або дізналися лише ті, кому треба», – зауважив Железняк.
Він зазначив, що усі матеріали ТСК передасть до антикорупційних органів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].