Різдво — 25 грудня: ПЦУ переходить на новий календар

Різдво — 25 грудня: ПЦУ переходить на новий календар

Таке рішення ухвалив Архієрейський собор, однак перехід буде добровільним і займе кілька років

This material is also available in English
Різдво — 25 грудня: ПЦУ переходить на новий календар
фото pomisna.info

Православна церква України перейде на новий календар – таке рішення прийняв Архієрейський собор. Раніше рішення про перехід УПЦ на Новоюліанський календар підтримав Священний синод. А тепер «за» проголосували ще й на Архієрейському соборі.

Джерело. Про це повідомляє українська служба ВВС.

За новим календарем українці, зокрема, відзначатимуть Різдво 25 грудня, а не 7 січня, Водохреще переміститься на 6 січня замість 19, а Миколая – на 6 грудня. При цьому на дату святкування Великодня і Трійці перехід на новий календар не вплине.

Перейдуть на Новоюліанський календар 1 вересня 2023.

Російське вторгнення в Україну кардинально змінило ситуацію, зауважує українська філософиня та релігієзнавиця, докторка філософських наук, професорка Ірина Богачевська:

“З 2019 року це питання піднімали, але тоді лише 15% опитаних українців підтримували цей перехід. А, за результатами соціологічних досліджень наприкінці 2022 року, його підтримують уже 70%... Це буде ще однією істотною відмінністю ПЦУ і взагалі українського православ'я від православ'я московського, тому що вони вперто дотримуються юліанського календаря”.

Уже понад 100 років світська Україна, як і більшість країн світу, живе за Григоріанським календарем – більш точним астрономічно у порівнянні зі старим Юліанським, якого досі продовжує дотримуватися УПЦ Московського патріархату. Різниця між ними складає 13 днів.

“Це основна колізія, яка відрізняла, наприклад, православних українців, росіян, білорусів – тих, хто на юліанському календарі, від тих же болгар чи греків, і від усього світу. Весь світ спочатку святкує 25 грудня Різдво, а потім 1 січня – Новий рік. А в нас виходить, що Новий рік ми святкуємо 1 січня, а Різдво в нас настає 7 січня. І саме тому в нас є такий незрозумілий для іноземців звичай, як старий Новий рік 14 числа. Це ось той самий Новий рік за церковним календарем, за юліанським. А зараз у нас буде все як годиться – Різдво 25-го, і Новий рік настає з першого”, – пояснює Ірина Богачевська.

На її думку, перехід вірян на новий стиль відбудеться поступово, без значних незручностей. Щоб звикнути, людям знадобиться кілька років, зауважує вона.

Окрім того перехід на новий календар стане кроком ПЦУ на зближення з іншими православними церквами світу та допоможе зміцнити міжнародні контакти. А от від Московського патріархату це допоможе максимально відмежуватися, каже Богачевська.

Бекграунд. Нагадаємо, Волинська облрада заборонила діяльність УПЦ МП в області і рекомендувала розірвати з нею договори про оренду.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло