Чому Євросоюз продовжив обмеження на імпорт української агропродукції?
Mind Explains

Чому Євросоюз продовжив обмеження на імпорт української агропродукції?

Йдеться про чотири культури – пшеницю, кукурудзу, соняшник та ріпак

Чому Євросоюз продовжив обмеження на імпорт української агропродукції?
Фото: depositphotos.com

Єврокомісія підготувала рішення щодо пролонгації обмежень на постачання на територію кількох країн ЄС базових українських агрокультур.

Про це повідомляють польські ЗМІ з посиланням на джерело в Єврокомісії, а також підтвердив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус, твітнувши, що отримав відповідний проєкт ухвали ЄК.

Нагадаємо, що обмеження введені під тиском європейських аграріїв, які нарікають, що дешеве українське зерно безконтрольно осідає на їхніх ринках і заміщає собою національних виробників.

На які культури та країни розповсюджуються обмеження? Йдеться про обмеження імпорту чотирьох культур з України – пшениці, кукурудзи, соняшнику та ріпаку на ринки Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини.

Скільки діятиме заборона? Введена Єврокомісією 2 травня заборона спливала 5 червня, проте європейські країни від самого початку давали зрозуміти, що ця дата не є остаточною. Так, Угорщина офіційно звернулася до ЄК, вимагаючи заборонити постачання українського зерна на свій ринок мінімум до кінця 2023 року. Комісар ЄС із питань сільського господарства Януш Войцеховський пропонував продовжити аграрний бан до кінця жовтня.

У результаті нові обмеження діятимуть  до 15 вересня.

Який статус транзитних вантажів? Транзит через зазначені країни дозволено.

Які наслідки це матиме для експорту? Зазначимо, що на першу половину маркетингового сезону (липень – грудень) традиційно припадає найактивніший експорт зерна; взимку він поступово знижується через зменшення активності навігації, а також надходження на глобальні ринки врожаїв з іншої півкулі.

Отже, будь-які обмеження в цей період болючі для зовнішньої аграрної торгівлі й неминуче позначаться на результаті за сезон. З іншого боку, вже очевидно, що цьогорічний врожай зерна в Україні буде суттєво нижчим навіть від минулорічного воєнного, і таким чином ресурс для експорту скоротиться. Прогноз врожаю на поточний рік складає 55–60 млн тонн.

Також зазначимо, що в умовах зернового коридору, який фактично не працює, і заблокованої морської торгівлі, постачання до країн ЄС залишиться єдиною життєздатною альтернативою.

Скільки вже експортовано зерна? У поточному маркетинговому році (з 1 липня 2022 року до 31 травня 2023 року) Україна експортувала 45,29 млн т зернових і зернобобових.

Із них  15,442 млн тонн пшениці, 2,647 млн тонн ячменю, 17,9 тис. тонн жита та 26,868 млн тонн кукурудзи.

Більше половини обсягів припало на Євросоюз.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло