Повернення боргів: як розв'язати проблему із заборгованістю і зберегти нерви
Найчастіше, за для повернення боргу люди звертаються до юристів по допомогу, проте, не кожна юридична компанія може досягти бажаного результату

Отримати зароблені кошти нерідко буває складно, особливо, коли довелося співпрацювати з недобросовісними клієнтами.
Загалом в Україні досить часто виникає потреба у врегулюванні подібних питань, пов’язаних з поверненням боргів. Тому кожен повинен знати: проблему повернення заборгованість можна вирішити як у судовому, так і досудовому порядку. Але в обох випадках першочергове завдання – визначитися, хто представлятиме інтереси підприємства чи компанії у досудовому процесі або у суді. Адже саме від спеціаліста залежить результат справи.
У процесі досудового врегулювання конфлікту адвокат зв’язується з дебітором і передає йому вимоги щодо повернення коштів. Також юрист може обговорити з боржником можливість реструктуризації заборгованості, зміну термінів виплати, умов договору тощо. Фахівці провідних юридичних компаній підтримують контакт з боржником протягом усього часу – до повного погашення ним заборгованості.
«Перш ніж починати процедуру повернення боргу, варто проаналізувати методи роботи юридичної компанії чи фахівця, який представлятиме ваші інтереси, – радить директор юридичної компаній KOLT Сергій Кузьмич. – Ви ж хочете не просто отримати позитивне рішення суду по вашій справі, а повернути кошти, які вам винний боржник. Тож потрібно з'ясувати у адвоката, чи аналізує він боржника на предмет наявних і минулих майнових активів, щоб зрозуміти, чи варто взагалі вчиняти будь-які дії щодо стягнення боргу».
Простими словами, спочатку треба дізнатися, чи зможе ваш боржник в принципі повернути борги: чи є в нього майно, яке можна продати, або доходи від бізнес-діяльності. Це один із основних моментів, якому потрібно приділити найбільше уваги, адже від цього буде залежати успіх усієї справи.
«Наступний крок – адвокат має розробити механізм блокування активів боржника перед подачею позову до суду або ж повернення відчужених активів, які боржник продав/подарував з метою ухилитися від виконання зобов'язань перед вами. Якщо адвокат дає вичерпну позитивну інформацію щодо наявності майнових активів та механізму їх блокування, можна передати йому первинні документи для аналізу. В разі, якщо з документами все гаразд, можна підписувати договір про надання юридичних послуг та починати співпрацю», – зазначає власник компанії KOLT.
Проте, залишається ще одне важливе невирішене питання – винагородa за юридичні послуги: скільки платити, на якому етапі і, власне, за що?
Як правило, адвокат бере свою винагороду наперед за кожен його юридичний крок (за складання претензії, за подачу позову до суду, прийняття участі в суді тощо). Інколи сторони домовляються за фіксовану суму винагороди, наприклад, за юридичний супровід від претензії до рішення суду в першій інстанції.
Однак, слід звернути увагу, що адвокат не гарантує, отримаєте ви в майбутньому свої кошти чи ні. Тому ідеальний варіант для клієнта – це оплата за результатом роботи: тільки після того, як клієнту повертається 100% заборгованості, компанія отримує винагороду за надані послуги, адже тоді фахівець зацікавлений у вирішенні справи, а ви не ризикуєте витратити гроші на вітер.
