Річна інфляція у червні загальмувала до 12,8% – Гетманцев
За його словами, вона досягла найнижчого рівня з початку війни

Річна інфляція у червні загальмувала до 12,8%, що є найнижчим рівнем із початку війни. Для порівняння: у Польщі вона становить 11,5%, а в Угорщині – 20,1%.
Про це повідомив голова комітету ВР з питань фінансів Данило Гетманцев із посиланням на дані Держстату.
Депутат уточнив, що в червні споживчі ціни зросли на 0,8% (до травня 2023 року).
«Найбільший внесок у зростання місячної інфляції мало підвищення тарифів на електроенергію для населення, яке оцінено Держстатом на рівні + 69,7%», – зазначив він. Гетманцев додав, що сумарно вартість послуг ЖКГ у червні зросла на 11,9%.
Зазначається, що продовольчі товари та безалкогольні напої за місяць подорожчали на 0,1%, найбільше додало в ціні м’ясо та м’ясопродукти (+1,9%). Водночас, уточнив депутат, половина позицій продовольства в червні подешевшала. Найбільше за місяць знизилися ціни на яйця (-4,1%), соняшникову олію (-2,4%) та овочі (-2,2%).
«Серед непродовольчих товарів, одяг і взуття за останній місяць подешевшали на 3%, предмети домашнього вжитку і побутова техніка – на 0,4%», – повідомив Гетманцев.
Згідно з його даними, у сфері послуг основний внесок у дезінфляцію було забезпечено зниженням цін на транспортні послуги протягом першої половини 2023 року. У червні ціни на транспорт знизилися на 0,8% завдяки зниженню вартості паливно-мастильних матеріалів на 2%, що скомпенсувало зростання тарифів на пасажирські залізничні перевезення на 3,1%.
Проте, як уточнюється, вартість інших послуг (окрім відпочинку і культури) продовжувала зростати, найбільше вартість послуг ресторанів і готелів (на 1%).
Голова комітету зазначив, що загалом споживча інфляція з початку року становила 4,6% (до грудня 2022 року). Він додав, що за 6 місяців цього року найбільше подорожчали е/е (+69,7%) та овочі (+52%), а найбільше подешевшали – яйця (-31,1%) і паливо (-16%).
«Річна інфляція сповільнюється 6-й місяць поспіль із темпами, які виявилися більш швидкими, ніж очікувалось», – зауважив Гетманцев. Він нагадав, що останній прогноз НБУ передбачав річну інфляцію на кінець першого півріччя на рівні 14,5%.
Крім того, за його словами, через вичерпання ефекту вищої бази порівняння минулого року, а також інфляційних ефектів пов’язаних із поверненням довоєнних податків на паливо та підривом Каховської ГЕС, потенціал до подальшого скорочення річної інфляції з липня буде вичерпано. Уточнюється, що у другому півріччі інфляція має стабілізуватися в межах 13–14%.
«Водночас добра новина в тому, що більш швидка дезінфляція каталізуватиме прийняття очікуваного рішення правлінням НБУ щодо зниження процентної ставки вже на найближчому засіданні 27 липня», – додав він.
Зараз сайт Держстату України недоступний для користувачів.
Бекграунд. Раніше Мind повідомляв, що НБУ передбачає помірне зростання економіки та сповільнення інфляції.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].