Польща офіційно висловилася про заборону українського збіжжя: що далі?
Польський уряд підготував резолюцію щодо продовження ембарго на імпорт сільгосппродукції з України. Думку Брюсселю у Варшаві не враховуватимуть

За три дні до офіційного припинення дії обмежень на постачання зерна з України Польща офіційно повідомила про плани щодо їхньої подальшої долі.
Дива не трапилось.
«Я хочу чітко заявити від Міністерства сільського господарства Республіки Польща, що ми не відкриємо кордон. Або Європейська комісія погодиться розробити (…) регламент, що подовжить дію заборони, або ми зробимо це самі», – наголосив прем’єр-міністр РП Матеуш Моравецький. Сьогодні польський уряд ухвалить відповідну декларацію.
Заборона на постачання української пшениці, кукурудзи, рапсу та насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини спочатку діяла з 3 травня до 5 червня. 5 червня її було продовжено до 15 вересня. Новий термін дії обмежень, щонайменше на рівні Польщі, – кінець календарного року.
Mind розбирався, що надалі буде з режимом експорту українського збіжжя.
На яких засадах продовжуються обмеження на імпорт с/г продукції з України? Як і раніше, Польща керується інтересами своїх фермерів та політичною доцільністю.
Від самого початку ембарго впроваджувалося через скарги фермерів Польщі та інших країн на те, що українське зерно осідає в цих країнах та не експортується далі, через що різко знизилися закупівельні ціни.
Ці аргументи залишилися в силі, додався ще один – пік збору урожаю та максимальна пропозиція зерна на ринках.
Моравецький наголосив, що Польща робить цей крок «не проти українців, а заради польських фермерів».
Чи спровокує безапеляційне рішення Польщі ланцюгову реакцію з боку інших європейських країн-сусідок України? Безперечно, так.
Втім «колеги» Польщі по антиукраїнському альянсу і раніше готувалися впровадити національні обмеження у випадку, якщо Єврокомісія вагатиметься.
Що ж власне Єврокомісія? Останнім часом у ЄС активно обговорювалося продовження ембарго.
При цьому польські чиновники дають зрозуміти, що українське зерно оминатиме їхній ринок незалежно від рішення Брюсселю.
«Або ЄК дослухається до нас і продовжить заборону на чотири види зернових до Польщі з 15 вересня, або ми самі робимо цей крок. Ми не слухатимемо голос Брюсселя чи Києва», – сказав Моравецький.
Ця ремарка свідчить про плани Єврокомісії самоусунутися і віддати розв’язання проблеми на відкуп національним урядам.
У свою чергу міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус передбачив, що активна позиція усіх п’яти прикордонних країн «принесе результат, і ЄК також продовжить заборону на експорт українського зерна».
Що з транзитом? Формально він не обмежений.
Роберт Телус на пресконференції заявив, що його країна не блокує транзит.
«У лютому Польщу полишили 112 000 тонн українського зерна та кукурудзи. У березні було 120 000, у червні – 260 000 тон. І ці значення постійно збільшуються», - зазначив він.
Що продовження дії експортних заборон на піку сезону означає для України? Що значимість «зернового коридору» з Одеси та відновлення його роботи досягли абсолюту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].