Агенти національної небезпеки: норвезьким чиновникам заборонили TikTok і Telegram
Чого побоюються спецслужби і де сховався казус?

Поки в багатьох країнах – зокрема й в Україні – точаться дебати щодо доцільності використання мобільних застосунків TikTok і Telegram, гарний кейс маємо у Норвегії. В один момент майже всі урядові органи відмовились (за наполегливої поради національних спецслужб) від використання цих застосунків на гаджетах, що мають будь-який доступ до державних інформаційних систем.
Норвезька розвідувальна служба, Nasjonal sikkerhetsmyndighet (не намагайтесь прочитати це без стороннього нагляду. – Mind), провела дослідження і повідомила державні органи про те, що застосунки на кшталт TikTok і Telegram збирають занадто багато інформації про користувача, отримують забагато доступу до даних на гаджеті та зберігають ці дані у невідомих сховищах. TikTok належить китайській компанії ByteDance, яка зобов'язана за вимогою надати доступ до даних китайському уряду, а Telegram має власників із російським корінням та адмініструється з Дубаї.
Через наведене вище розвідники порадили не встановлювати застосунки на робочих гаджетах, а якщо треба по роботі – використовувати окремий пристрій.
Хто перший у лавах законослухняних? До попередження дослухались уряд Норвегії, державні секретарі та їхні радники. Не залишився осторонь і місцевий парламент (Стортінг): депутати та працівники були змушені видалити два «ризикових» застосунки. Згодом перелік «відмовників» розширився на міські адміністрації Осло та Бергена, а також – на Центральний банк Норвегії.
Ще до оголошення результатів розслідування, що його проводили спецслужби міністерка юстиції Емілі Енгер Мель була звинувачена у надмірному зловживанні китайським застосунком, встановленим на робочому смартфоні. Чиновниця пояснила, що таким чином намагалася достукатись до молодіжної аудиторії, але під впливом колег і ЗМІ публічно видалила TikTok з пристрою.
Раніше на урядовому рівні декілька країн та структур – Велика Британія, США, Європейська комісія та Європарламент – також заборонили використовувати TikTok.
І це ще не кінець історії Цікаво, що паралельно з широкою урядовою забороною на використання, очільники Норвегії погодили комерційний проєкт створення дата-центрів компанії ByteDance у муніципалітетах Льотен та Хамар. Створенням та обслуговуванням центрів займається місцевий оператор Green Mountain.
Це рішення призвело до неочевидного результату: розміщений неподалік збройовий завод не може збільшити обсяги виробництва через нестачу електроенергії – все забирають дата-центри, де оброблюються відео.
Що ж там на тих «відосиках»? Трішки промовистої статистики: тег #cats є у 120 млрд відеороликів, що потребують багато енергії для зберігання та обробки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].